type of saffron

انواع زعفران

زعفران بر خلاف تصور مردم، فقط یک مدل نیست و انواع مختلفی دارد. بعضی وقتها بین انواع زعفران، اینقدر تفاوت وجود دارد که باعث می شود بین مدلهای مختلف زعفران، تفاوت قیمت بالایی وجود داشته باشد. بسیاری از مردم تنها قسمت های قرمز زعفران را به نام زعفران می شناسند، در حالیکه زعفران فقط آن یک مدل نیست. آن زعفران را ما به عنوان زعفران سرگل می شناسیم. ولی در کنار سرگل، زعفران های مختلفی داریم که هر کدام کارایی خودشان را دارند. مثل: زعفران دخترپیچ، سرگل، نگین صادراتی و زعفران ریشه. که در این قسمت درباره آنها صحبت کنیم تا نهایتا متوجه شویم که هر نوع از زعفران، چه کاربردهایی دارد و مناسب استفاده چه کسانی می باشد. هدف از این پست اینست که با صرف کمترین هزینه، بهترین نوع زعفرانی را انتخاب کنید که نیازتان را بهتر از بقیه زعفرانها براورده کند.

بسیاری از مردم، زعفران مورد نیازشان را از فروشگاه های نزدیک به خانه یا محیط کارشان فراهم می کنند، و فقط قسمت های قرمز زعفران را به عنوان زعفران می شناسند. در حالیکه اگر با انواع زعفران اشنایی بیشتری داشته باشند، شاید می توانستند نیازشان را با قیمت پایین تر و کیفیت بهتری، براورده کنند. ما در این قسمت انواع زعفران و مقایسه بین قیمت های آنها را توضیح می دهیم.

انواع زعفران

زعفران از گل زعفران به دست می اید. کشاورزان زعفران در اواخر فصل بهار به کاشتن پیاز زعفران در زمین های خود مشغولند تا در اواخر تابستان و اوایل پاییز، شاهد رویش گل های زعفران باشند. هر گل زعفران ۳ شاخه زعفران دارد که بر خلاف تصور عموم مردم، این شاخه های زعفران تماما قرمز نیستند!!

زعفران دخترپیچ

زعفران دارای بخش های متفاوت است که هر قسمت آن، رنگ مخصوص به خودش را دارد. همانطوری که در عکس زیر قابل مشاهده است، ابتدای هر شاخه زعفران، زرد رنگ است و هرچه به قسمت های بالایی زعفران نزدیک تر شویم به کلاله ها (سرگل) و رنگ زرشکی معروف زعفران نزدیک تر می شویم. 

خواص زعفران بین سفیدی و قرمزی زعفران به طور یکسان پخش شده است. پس اصلا اینطور نیست که ریشه زعفران خاصیت کمتری از قرمزی زعفران داشته باشد.

real saffron

این نوع از زعفران را با عنوان دخترپیچ یا دسته در بازار خرید و فروش می کنند. این زعفران، کمترین میزان تقلب در میان انواع زعفران را داراست (زیرا شما ریشه متصل به زعفران را دارید می بینید). قیمت زعفران دخترپیچ، نسبت به زعفران سرگل یا نگین صادراتی کم تراست، زیرا ریشه زعفران در آن وجود دارد. اما دقت کنید که بیشترین بوی زعفران در ریشه آن وجود دارد. 

شما می توانید قسمت های قرمز این از زعفران را از بخش های سفیدش جدا کنید، و از قسمت های سفید برای چایی و دمنوش های دیگر استفاده کنید. و قسمت های قرمز رنگ زعفران را در اشپزی و تهیه غذا مصرف کنید.

زعفران سرگل

کشاورزان، زعفران دخترپیچ را معمولا پاک می کنند و اصطلاحا تبدیل به سرگل می کنند. یعنی طی فرایندی، قسمت های سفیدی و ریشه زعفران را از قسمت های قرمز رنگ زعفران جدا می کنند.

قسمتهای قرمز رنگ زعفران یا همان سرگل زعفران قدرت رنگدهی بالایی دارد و از آنجایی که مردم نسبت به رنگ دهی زعفران حساسیت بیشتری دارند، بنابراین کشاورزها بیشتر سعی می کنند تا زعفران اولیه (زعفران دخترپیچ) را تبدیل به زعفران سرگل کنند تا از این طریق هم سود بیشتری کسب کنند و هم اینکه خواسته مردم را بیشتر براورده کنند‌. (سرگل یا قسمت قرمز رنگ زعفران  بیشترین قدرت رنگدهی را دارد در حالیکه قسمت بزرگی از بوی زعفران در ریشه و سفیدی زعفران وجود دارد).

زعفران سرگل درمقایسه با زعفران دخترپیچ

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، زعفران سرگل فقط شامل قسمت های قرمز رنگ زعفران می شود که باعث می شود این زعفران قیمت بالاتری نسبت به زعفران دخترپیچ داشته باشد. اگر قصد دارید تا با هزینه کمتر، زعفران اصل تری را داشته باشید، و یا اگر هدفتان از مصرف زعفران استفاده از خواص درمانی یا پزشکی زعفران می باشد،  بهتر است که زعفران دختر پیچ استفاده کنید. اما اگر تنها هدف شما، استفاده از آن در اشپزی است، زعفران سرگل برای شما انتخاب بهتری است. 

negin saffron

زعفران نگین صادراتی یا سوپرنگین

در بازار زعفران، زعفرانی با عنوان زعفران سوپر نگین یا  زعفران نگین صادراتی نیز خرید و فروش می شود. این زعفران در اصل، زعفران سرگل به حساب می اید اما با زعفران سرگل دو تفاوت دارد. (قدرت رنگدهی بالاتر و زیبایی بیشتر) که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

زعفران سوپر نگین دارای کلاله های قوی تر و سنگین تری نسبت به زعفران سرگل است. اگر در تصاویر بالا دقت کنید متوجه خواهید شد که در یک شاخه زعفران هر چه از قسمت پایینی زعفران به سمت بالا می رویم‌، زعفران از نازکی در ریشه، به یک قسمت نسبتا پهن در کلاله ( بالای زعفران ) می رسد. از آنجایی که زعفران سوپر نگین کلاله های پهن تر و سنگین تری دارد بنابراین قدرت رنگدهی آن بالاتر از زعفران سرگل خواهد بود.

negin saffron

همانطور که از اسم آن مشخص است، این نوع از زعفران بیشتر صادر می شود. بنابراین صادرکنندگان سعی می کنند تا به زیبایی این نوع از زعفران بیفزایند تا بیشتر مورد توجه مشتریان خارجی قرار گیرد. به همین دلیل، امکان دارد که حتی از دستگاه هایی استفاده کنند تا بر زیبایی و جلای زعفران بیفزایند. این زعفران، انواع مختلفی دارد که در این بخش درباره آن صحبت نخواهیم کرد و به همین توضیحات کلی درباره این زعفران  بسنده می کنیم.

زعفران ریشه

در میان انواع زعفران، نباید از ریشه یا سفیدی زعفران غافل شد. زعفران ریشه یا سفیدی زعفران در اصل قسمت پایینی هر زعفران است. برخلاف تصور عموم مردم، خواص زعفران در تمام بخشهای زعفران به طور یکسان وجود دارد. بنابراین ریشه زعفران به همان میزانی مفید است که زعفران سرگل خاصیت دارد و فرقی بین این دو از لحاظ خواص زعفران نیست.

تفاوت مهم ریشه زعفران با سرگل زعفران در قدرت رنگدهی آن است. ریشه زعفران قدرت رنگدهی بسیار کمی در مقایسه با زعفران سرگل دارد زیرا قدرت رنگدهی زعفران در سرگل ‌آن نهفته است نه ریشه زعفران.

ریشه زعفران

اما در این میان به دو نکته بسیار مهم باید توجه کرد. اول اینکه زعفران ریشه، عطر و بوی فوق العاده ای دارد، زیرا همانطور که گفتیم، قسمت فابل توجهی از عطر و بوی زعفران در ریشه آن وجود دارد  نکته دیگر آنست که زعفران ریشه در مقایسه با انواع دیگر زعفران قیمت بسیار پایین تری دارد‌ (قیمت زعفران ریشه معمولا یک دهم زعفران سرگل است) .

بنابراین افرادی که بیشتر از رنگ زعفران به بوی آن نیاز دارند می توانند از این زعفران استفاده کنند (استفاده از این زعفران در چایی یا دمنوش های دیگر زعفران و حتی شیر زعفران فوق العاده است)

پس می بینید که هر زعفران خوبی های مربوط به خودش را دارد و باید هنگام خرید آنها دقت کنید که با توجه به هزینه ای که می خواهید انجام بدهید، سودمندترین محصول متناسب با نیازتان را انتخاب کنید.

ما در سایت زرشان، زعفران اصل را از دست کشاورزهای محلی استان خراسان (شهرستان تربت حیدریه) به دست مردم شهرهای مختلف ایران می رسانیم. شما در سایت ما می توانید کشاورزان و داستان زندگی آنها را بخوانید، با آنها اشنا شوید و نهایتا اگر تمایل داشتید، محصولات آنها را خریداری کنید. ما خرید شما را ظرف ۳تا ۵ روز کاری به شما تحویل خواهیم داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping