خواص زعفران برای کبد

تاثیر زعفران بر کبد

تاثیر زعفران بر کبد
تاثیر زعفران بر کبد

سلامتی نعمتی است که شاید خیلی از وقتها قدرش را ندانیم. یکی از عضوهای بدن که ضامن سلامتی ماست، کبد است. کبد به زبان ساده، وظایف ضروری و مهمی را بر گردن دارد. کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است که خیلی از فعالیتهای مهم بدن را انجام می دهد. بیشتر از ۱۰۰ مدل بیماری مختلف برای کبد مثل کبد چرب، هپاتیت، سرطان کبد و بیماری های دیگر وجود دارد که سلامتی کبد را به خطر می اندازد. نتایج تحقیقی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که زعفران برای سرطان کبد می تواند نقشی مثل درمان شیمی درمانی را داشته باشد! این تنها یکی از خوبی های زعفران برای کبد است. ما در قسمتهای قبلی درباره خواص زعفران برای قلب  توضیح دادیم. در ادامه، درباره تاثیر زعفران بر کبد صحبت می کنیم.

کبد چگونه کار می کند

کبد در سمت راست شکم قرار دارد و مهم ترین وظیفه آن، پالایش کردن خونی است که می خواهد از دستگاه گوارش وارد جریانهای خونی شود. این خون اول وارد کبد می شود، کبد مواد سمی و مضری که در این خون وجود دارد را ازش جدا می کند و به آن اجازه ورود به بدن را می دهد. به جز این، کبد وظایف دیگری هم دارد. برای مثال تبدیل چربی غذا به انرژی یکی دیگر از کارهای مهمی است که وظیفه کبد است 

نوشیدن الکل برای کبد ضرر دارد. چرا؟! چون که کبد مجبور است تا تمام فعالیتهای خود را متوقف می کند تا الکلی که وارد خون شده است را از آن جدا کند. و اگر این روند ادامه پیدا کند، جدا کردن الکل از خون برای کبد خیلی سخت می شود. برای سلامتی کبد باید چندتا کار را انجام داد مثل: نخوردن نوشیدنی های الکل دار، خوردن میوه و سبزی، ورزش، مراقبت از سوزن های الوده و واکسن های هپاتیت. 

خواص زعفران برای کبد

سرطان کبد

سرطان قطعا یکی از بدترین رنج ها و بیماری هایی است که در این دنیا وجود دارد. مانند هر مریضی دیگری که در زمان قدیم درمانش وجود نداشته ولی الان درمان دارد، درمان سرطان هم به زودی کشف می شود و امیدواریم که دیگر خانواده ای سرطان را تجربه نکند.

سرطان کبد پنجمین سرطان شایع بین مردم دنیاست، که علت اصلی آن مشخص نیست. اما با رعایت نکردن بعضی موارد، احتمال مبتلا شدن کبد به سرطان بالا میرود. مثل: بیماری دیابت نوع دو، الکل زیاد، سابقه خانوادگی، سیستم ایمنی ضعیف و موارد دیگر.

و اما تاثیر زعفران بر کبد چیست؟

پروفسوری درباره تاثیر داروهای گیاهی بر روی سرطان کبد تحقیق کرده است و در آخر این را می گوید که بهترین استراتژی برای سرطان کبد، ‘پیشگیری’ است. اما چگونه. 

زعفران جزو تنها ترین مواد طبیعی است که ترکیبات و انتی اکسیدان های ضد سرطانی دارد. انتی اکسیدانهای زعفران را به صورت کامل در قسمت خواص زعفران توضیح داده ایم. خیلی ساده اگر بخواهیم آنتی اکسیدان را تعریف کنیم، انتی اکسیدان ترکیبی است که از سلولها محافظت می کند. زعفران آنتی اکسیدانی دارد که از سرطانی شدن سلول ها جلوگیری می کند. 

موشها، ابزاری برای بررسی تاثیر زعفران بر کبد

برای بررسی تاثیر زعفران بر کبد، بر روی موشها ازمایشی انجام شده است. در این ازمایش به موشها دوزهای مختلف زعفران را دادند. تمام موشها را به ۳ دسته تقسیم کردند. به دسته اول آنها به ازای هر کیلوگرم وزنشان، ۷۵ میلی گرم زعفران دادند. به دسته دیگر موش ها به ازای هر کیلوگرم از وزنشان، ۱۵۰ میلی گرم زعفران، و به گروه آخر ‍‍۳۰۰ میلی گرم زعفران به ازای هر کیلوگرم از وزنشان دادند. این رژیم غذایی ۲۲ هفته ادامه پیدا کرد و ۲ هفته بعد از تمام شدن این رژیم، به موشها سلولهای سرطانی تزریق شد تا ببینند آیا زعفران توانسته که از سرطان جلوگیری کند یا نه.

زعفران توانسته بود تا سرطان را کاملا برای آنهایی که دوز بالای زعفران را استفاده کرده بودند، مهار کند. و آن موشهایی که دوزهای پایین تر زعفران را استفاده کردند، سرطانی بسیار خفیف تر از آن چیزی که تزریق شده بود را گرفته بودند.

خواص زعفران برای قلب

بررسی تاثیر زعفران بر کبد و سلولهای سرطانی انسانها

ازمایش دیگری در ایران (بیمارستان امام رضا درمشهد) انجام شد. در این ازمایش ۱۳ بیماری را که سرطان کبد داشتند را به ۲ دسته تقسیم کردند. هر ۲ دسته تحت شیمی درمانی بودند ولی یک دسته ازآنها باید در طول دوران شیمی درمانی اش، هر یک روز در میان۵۰ میلی گرم زعفران استفاده می کرد. و آن یکی دسته در طول مدت شیمی درمانی، از دارویی مسکن و ارام کننده استفاده می کرد. در آخر دیده شد که گروهی که زعفران استفاده می کردند، توانسته بودند مریضی خود را تا حد بالایی (حتی۵۰ درصد!) کنترل کنند. در حالیکه سرطان گروهی که زعفران استفاده نکردند همچنان با قدرت قبلی خود در جریان بود.

تاثیر زعفران بر کبد چرب

تاثیر زعفران بر کبد را دست کم نگیرید. زعفران می تواند مثل یک سرباز از کبد محافظت کند. ازمایشی که بر روی موشهای دیگری انجام شد، نشان داد که زعفران می تواند انزیم های کبد را پایین بیاورد و از کبد محافظت کند. اما اگر مصرف الکل بالا باشد، در آن صورت کاری از زعفران ساخته نیست. چون همانطور که گفتیم، مصرف بالا و مداوم الکل باعث می شود تا کبد تمام فعالیتهای خود را متوقف کند تا بتواند الکل موجود در خون را از خون جدا کند.

 روش مصرف زعفران برای کبد

برای این که زعفران بتواند از کبد شما در مقابل سرطان دفاع کند، نیاز است که روزانه آن را استفاده کنید. از زعفران در غذاهایتان می توانید استفاده کنید، یا اینکه با ان چایی زعفران درست کنید (ما در قسمت چایی زعفران چگونه درست می شود  روش تهیه آن را کامل توضیح داده ایم). لزومی ندارد که مقدار زیادی زعفران در روز استفاده کنید، در حدی که بو و طعم زعفران به مشام شما برسد، کافی است. 

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping