تشخیص چشمی کیفیت زعفران

روش تشخیص کیفیت زعفران

خریداران معمولا در هنگام خرید خیلی توجه می کنند که با چه پولی، چه کیفیتی را می خرند. همه ما خاطراتی زیادی داریم درباره خریدهای بد یا خوبی که تجربه کرده ایم. و به دنبال این هستیم که خاطرات خرید خوب، بارها و بارها برایمان تکرار شوند. زعفران، یکی از محصولاتی است که ما ایرانی ها حساسیت بالایی بر روی آن داریم. هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت. ما درباره قیمت طلای سرخ، در قسمت قیمت زعفران، کامل صحبت کرده ایم. و الان درباره روش تشخیص کیفیت زعفران با شما صحبت می کنیم.

البته برای فهمیدن دقیق کیفیت زعفران، شما نیاز به آزمایشگاه دارید، ولی روش هایی که در ادامه به شما می گوییم، خیلی می تواند برای شما کمک کننده باشد. یعنی این اطمینان را به شما می دهیم که اگر با روش های ما، زعفرانی، کیفیت پایینی داشت، احتمالا آزمایشگاه هم، کیفیت پایین آن را نشان خواهد داد و برعکس

همه ما می دانیم که این روزها، پول درآوردن خیلی سخت و پیچیده شده، درآمدها پایین آمده و هزینه ها بالا رفته. بنابراین بی تعارف، همگی ما این دغدقه را داریم تا بهترین کیفیت را با قیمتی مناسب خرید کنیم. زعفران هم از این قاعده خارج نیست. برای مردم هم کیفیت زعفران مهم است و هم قیمت زعفران. حالا امکان دارد که این زعفران را برای استفاده خانواده خود بخریم یا اینکه اصلا هدف دیگری داشته باشیم. مثلا دنبال خرید عمده زعفران و خرید زعفران صادراتی خوب باشیم. پس در ادامه پس از اینکه روش های تشخیص کیفیت زعفران را گفتیم، درباره ویژگی یک زعفران صادراتی خوب با شما صحبت می کنیم. اما قبل از این که وارد اصل موضوع بشویم، اجازه بدهید داستانی برای شما تعریف کنیم.

negin saffron

قصه زعفرانی

یادم می آید که روزی می خواستم از یک عطاری خرید کنم، در همین موقعها آقایی وارد مغازه شد و می خواست چند قلم جنس بخرد. یکی از جنسهایی که میخواست بخرد، زعفران بود. مشتری این مغازه خیلی روی کیفیت زعفران تاکید داشت. فروشنده چند مدل را به او نشان داد که قیمت های بالایی داشتند و طرف هم قبول نمی کرد. تا اینکه فروشنده گفت یک زعفرانی به شما می دهم که قیمتش مثقالی ۴۰ تومان است و گفت که این زعفران را با ضمانت به شما می دهم. مرد هم تاکید کرد که اگر زعفران بد باشد آن را پس میاورد.  من که این صحنه را دیدم، وارد قضیه شدم و به طرف گفتم که “آقا الان که با شما صحبت می کنم، قیمت زعفران کشاورز مثقالی ۵۰ تومنه. پس معلومه که چیزی که الان در دستان شماست، حتی اگر زعفران هم باشد، زعفران خوبی نیست.”

اما واقعیت این بود که مرد خیلی از خرید ارزانش خوشحال بود و سعی کرد تصمیم خریدش را توجیه کند، او خرید کرد و رفت. من هم نفهمیدم زعفرانش چگونه بود اما اگر زعفرانش را جلوی من باز می کرد، باید می توانستم که با این روشهای تشخیص چشمی کیفیت، او را منصرف کنم.

روش تشخیص کیفیت زعفران

ما در اینجا اولا فرض کرده ایم که شما با استفاده از روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی، زعفرانتان را تست کرده اید و مطمئن هستید که زعفران دارید. حالا با شما درباره روش تشخیص کیفیت زعفران صحبت می کنیم. یک سری از معیارها برای استفاده شخصی و خانواده است. و یک سری معیارهای دیگر، معیارهایی هستند که مشخص می کنند که آیا خرید عمده این زعفران خوب است یا نه (به بیان دیگر، زعفران صادراتی چه ویژگی های دارد؟ آیا این زعفران را می شود صادر کرد؟)

در فصل برداشت زعفران، از زمین کشاورزها، گل زعفران بیرون می آید. کشاورزها این گل ها را می چینند و با دقت ۳ شاخه زعفرانی را که در هرگل وجود دارد را برداشت می کنند. اگر به عکس زیر نگاه کنید، متوجه زعفرانهای هر گل می شوید.

توجه به سر شیپوری مانند زعفران؛ مهم ترین روش تشخیص کیفیت زعفران

اولین فاکتور و شاید مهمترین فاکتور برای تشخیص کیفیت زعفران،  سر شیپوری مانند زعفران است. دوباره به عکس بالا دقت کنید. در هر شاخه زعفران به راحتی می توانید ببینید که سر هر شاخه زعفران، حالتی شیپوری مانند دارد و هر چه این قسمت شیپوری درشت تر باشد، آن زعفران قدرت رنگدهی بالاتری دارد.

قدرت رنگدهی، خیلی برای مردم مهم است اما هر رنگی هم خوب نیست. رنگ مصنوعی زعفران، آب را نارنجی می کند. در حالیکه رنگ واقعی زعفران در آب اول باید زرد باشد و در ادامه، آب نارنجی شود. سر شیپوری مانند زعفران، خیلی برای صادرات مهم است. زعفران صادراتی باید حتما این ویژگی را داشته باشد

خشک بودن زعفران

شاخه زعفران شکننده است. دومین فاکتور اثر گذار در تشخیص کیفیت زعفران، خشک بودن آنست. شاخه زعفران، نباید خم شود. اگر آن را لای دندانهای خود بگذارید، باید متوجه شکستن شاخه زعفران بشوید. اگر زعفرانی نرم و انعطاف پذیر باشد، آن زعفران اصلا زعفران خوبی نیست و قدرت رنگدهی آن پایین است.

طول هر شاخه زعفران

شاخه زعفران، هرچه بلندتر باشد، ارزش آن بالاتر است. شاید این ویژگی در خیلی از زعفران هایی که برای مصرف شخصی می خواهند استفاده شوند، رعایت نشود و مهم هم نباشد. اما زعفرانی که این ویژگی را دارد، خیلی خوب است. برای خرید عمده و صادرات، قضیه فرق می کند. یکی از ویژگی های زعفران صادراتی اینست که زعفران بلند باشد و سفیدی هم نداشته باشد.

صاف بودن زعفران

شاید باور نکنید ولی حتی صاف بودن زعفران، در قیمت آن اثر گذار است. واقعا صاف بودن یا صاف نبودن زعفران تاثیری بر کیفیتش ندارد ولی بر قیمت آن اثر می گذارد. این معیار، برای خانواده ای که می خواهد زعفران را خودش استفاده کند،  اصلا اهمیتی نباید داشته باشد ولی برای صادرات زعفران خیلی مهم است.

خرید زعفران در کرج

صاف بودن زعفران، نتیجه درست خشک کردن آنست. یعنی چه؟ وقتی زعفران را از گل زعفران جدا می کنند، زعفران خیس است و رطوبت دارد. پس لازم است که زعفران را خشک کنند. اگر این خشک کردن با دست انجام شود، احتمالا شاخه زعفران، صاف در نمی آید. صاف خشک کردن زعفران، کار راحتی نیست برای همین معمولا از دستگاه برای خشک کردن زعفران استفاده می کنند. زعفرانی که با دستگاه خشک شده باشد، معمولا صاف است و ارزش صادراتی بالایی دارد. این مدل زعفران ها را با اسم زعفران نگین اتویی یا پرسی، در بازار می شناسند. زعفران نگین پرسی جزو بهترین زعفرانها برای صادرات  است.

رنگ زعفران

زعفران هر چه روشن تر باشد، ارزش آن بالاتر است. رنگ تیره زعفران (رنگی که به سیاهی می زند) می تواند به معنای قدیمی بودن زعفران یا دیر جمع کردن آن از زمین باشد. رنگ روشن زعفران، یک روش تشخیص کیفیت زعفران صادراتی است. اگر به دنبال خرید زعفران برای صادرات هستید، حتما دقت کنید که رنگ آن روشن باشد و زعفران امسالی را خرید کنید. البته در برگه آزمایش آن، می توانید متوجه امسالی بودن و کیفیت زعفران بشوید.

اینها روش هایی که کشاورزهای زعفران تربت حیدریه برای اعتبارسنجی زعفرانها، استفاده می کنند. برای اطلاعات بیشتر می توانید از طریق قسمت تماس با ما، سوالات و پیشنهاداتتان را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping