زعفران دخترپیچ

زعفران دخترپیچ

زعفران دخترپیچ تربت حیدریه از زعفرانهایی است که مردم اطلاعات کمی نسبت به آن دارند. کشاورزهای زرشان، معتقدند که اگر این زعفران به درستی شناخته شود، قطعا بهترین زعفران برای استفاده خانواده ها است. چون قیمت پایین تری در مقایسه با بقیه زعفرانها دارد. خود مردم شهرهای زعفران خیز ایران مثل تربت، بیشتر زعفران دخترپیچ استفاده می کنند. زعفران دخترپیچ از اصل ترین زعفرانهاست. بعضی از کشورها که به دنبال خرید زعفران برای استفاده در صنعت دارویی هستند، اولویت اولشان زعفران دخترپیچ است، چون این نوع از زعفران، تقلبی نمی تواند داشته باشد و اصالت بالایی هم دارد.

قبل از اینکه درباره زعفران دخترپیچ صحبت کنیم باید به یک سوالی که از ما زیاد هم پرسیده می شود، جواب بدهیم. آن سوال اینست که چرا فقط زعفران تربت حیدریه را کار می کنید؟ چرا فقط کشاورزهای زعفران تربت حیدریه؟ چرا شهرهای دیگر ایران نه؟

تربت حیدریه، شهری در ۱۶۰ کیلومتری مشهد است. تربت حیدریه بیشترین تولید زعفران در ایران را دارد، و علت این تولید بالای زعفران در آن منطقه، مناسب بودن آب و خاک آنجا برای کشاورزی زعفران و مهارت بالای کشاورزهای آن منطقه است. این ۲عامل خیلی مهم هستند، اگر به کشاورز فوق العاده ماهری، زمین نامناسبی بدهید، نباید انتظار زعفران خوبی داشته باشید و برعکس. یعنی اگر کشاورزی مهارت کافی را نداشته باشد، نمی تواند از یک زمین فوق العاده، محصول خوبی را برداشت کند. به همین دلیل است که زرشان فقط اجازه عضویت کشاورزهای تربت حیدریه را می دهد و با شهرهای دیگر کاری ندارد.

زعفران دخترپیچ چیست

زعفران دخترپیچ زعفرانی است که ریشه زعفران از سرگل زعفران جدا نشده است. یعنی چه؟ یعنی زعفران فقط قرمزی نیست. زعفران ریشه سفید رنگی دارد که کمتر کسی درباره ریشه زعفران می داند. حالا می خواهیم این قضیه را باز کنیم تا کامل متوجه شویم که زعفران دخترپیچ واقعا چیست.

محصولی که کشاورز از سر زمین خودش جمح می کند، گل زعفران نام دارد. گل زعفران، گلی زیبا و بنفش رنگ است که در دل خودش ۳شاخه زعفران دارد. عکس زیر، زعفران موجود در هر گل را نشان می دهد)

گل زعفران
گل زعفران

کشاورزها پس از برداشت گل های زمینشان باید زعفران ها را از گل های زعفران جدا کنند. کشاورزها این وظیفه را به افرادی می سپارند که به آنها اصطلاحا گل پاک کن می گویند. گل پاک کن ها در مقابل پولی که می گیرند، زعفران کشاورز را از گل زعفران جدا می کنند. حالا همه چیز بستگی به خواسته کشاورز دارد. کشاورز می تواند به گل پاک کن بگوید که ریشه زعفرانش را کاملا جدا کند یا اینکه می خوتهد ریشه زعفرانش جدا نشود و زعفران با ریشه به کشاورز برگردانده شود

اگر کشاورز زعفرانش را بی ریشه بخواهد، تقریبا می شود همان زعفران که در فروشگاه ها به فروش می رسد و فقط قسمت های قرمز زعفران را دارد. و اگر زعفرانش را با ریشه بخواهد، اسمش دخترپیچ خواهد بود که بهترین زعفران برای استفاده است.

type of saffron

خواص زعفران دخترپیچ

خواص زعفران در همه جای زعفران مساوی پخش شده است. یعنی ریشه زعفران همانقدر خاصیت دارد که قسمت های قرمز زعفران یا سرگل زعفران خاصیت دارد. سرگل زعفران با ریشه زعفران از لحاظ خواص زعفران یکی هستند ولی هر کدام آنها کارایی متفاوتی دارند.

قدرت رنگ دهی زعفران در سرگل یا همان قسمت های قرمز زعفران است و بوی فوق العاده زعفران در ریشه آنست (به دلیل رطوبتی که ریشه زعفران دارد). این یکی از دلایلی است که ما مصرف زعفران دخترپیچ را بیشتر توصیه می کنیم. اما تنها دلیل ما نیست.

قیمت زعفران دخترپیچ

کیفیت و قیمت یک محصول از مهم ترین دلایل خرید آن است. خیلی از افراد وقتی که می خواهند محصولی را بخرند، دقت می کنند که چه کیفیتی را با چه قیمتی می خواهند بخرند.  و نهایتا تصمیم می گیرند که آیا این قیمت برای همچین کیفیتی ارزنده است یا خیر.

قیمت زعفران به خودی خود، بالاست. اما در بین انواع زعفران، زعفران دخترپیچ قیمت پایینتری نسبت به بقیه مدلهای زعفران دارد. در قسمت قیمت زعفران می توانید قیمت انواع زعفران (دخترپیچ، نگین و …) را مشاهده کنید.

اصالت و کیفیت این زعفران

اکثر تقلب های مربوط به زعفران، زمانی شروع می شود که خبری از ریشه زعفران نیست. وقتی که دخترپیچ را می بینید، مطمئن باشید که زعفران اصل است، چون ریشه چسبیده به زعفران، هیچ تقلبی ندارد. به همین دلیل زعفران دخترپیچ عملا اصیل ترین زعفرانی است که در بازار زعفران می توان پیدا کرد.

تمام این دلایلی که گفتیم، باعث می شود تا از نظر اکثریت افرادی که با زعفران سروکار دارند، زعفران دخترپیچ بهترین زعفران برای استفاده شخصی و آشپزی خانواده ها باشد. اگر هم قصد استفاده از خواص داروئی زعفران را دارید، باید توجه کنید که حتما باید زعفران اصل استفاده کنید. زعفران تقلبی نه تنها خواص دارویی ندارد، بلکه به سلامتی آسیب می زند.

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping