زعفران نگین اتویی

زعفران نگین اتویی

زعفران، انواع مختلفی دارد که کمتر کسی با تمام این مدلهای زعفران آشناست. زعفران نگین اتویی هم یکی از همین مدل های زعفران است. این زعفران را بیشتر افرادی می شناسند که در زمینه صادرات زعفران فعالیت دارند (مخصوصا صادرات به چین). چینی ها تمایل بالایی به زعفران نگین اتویی تربت حیدریه دارند و حاضر هستند بابت آن پول خوبی را هزینه کنند. زعفران نگین اتویی، قطعا یکی از بهترین زعفران ها برای صادرات است که خوشبختانه کشاورزهای تربت حیدریه به خوبی توانسته ان آن را تولید کنند. نگین اتویی مدلهای مختلفی دارد که باعث می شود قیمت های آنها از گرمی ۱۲۰۰۰ تومان شروع شده و تا گرمی ۱۶۰۰۰ تومان هم برسد. زعفران نگین تربت حیدریه، جزو پرطرفدارترین زعفرانهای ایرانست. ولی نگین اتویی، با آن ظاهر زیبا و دلبرانه اش، برای صادرات به بعضی از کشورها مخصوصا چین، فوق العاده است. اما قبل از اینکه درباره نحوه خرید زعفران نگین اتویی صحبت کنیم، بهتر است تا کمی درباره این زعفران توضیح دهیم و توضیح دهیم که زعفران نگین اتویی چیست

انواع زعفرانهای مناسب برای صادرات

خیلی از افراد هستند که می خواهند زعفران را صادر کنند. ولی نسبت به انواع زعفرانی که می توانند صادر کنند، آشنایی ندارند. آنها فکر می کنند که زعفران سوپر نگین صادراتی (به خاطر داشتن کلمه ‘صادراتی‘) بهترین زعفران برای کار آنهاست، که البته تعبیر خیلی غلطی نیست. ولی چیزی که خیلی مهم است، سلیقه مشتری زعفران است! زعفران نگین اتویی اندازه سوپر نگین صادراتی، قدرت رنگدهی ندارد ولی ظاهر صاف و زیبایش باعث می شود تا بعضی از مشتری های زعفران، نگین اتویی را به سوپر نگین ترجیح بدهند. مشتری های خارجی دیگری هم هستند که بیشتر به دنبال زعفران دخترپیچ ایران هستند. چون دخترپیچ، زعفرانی است که اصلا نمی تواند تقلبی داشته باشد و فوق العاده زعفران معتبری است. این زعفران برای مصارف دارویی و درمانی در بعضی از کشورها استفاده می شود.

زعفران نگین اتویی چیست

زعفران، ظریف و شکننده است و وجود گل زعفران تا حد بالایی از این ادویه ارزشمند ایرانی مراقبت می کند. محصولی که کشاورز از زمینش جمع می کند گل زعفرانست نه خود زعفران! هر گل زعفران ۳ شاخه زعفران دارد که باید از گل جدا شود.

گل زعفران
گل زعفران

زعفران تا زمانی که در گل زعفران وجود دارد، مرطوب است و این زعفران، زعفرانی نیست که قابل استفاده باشد. به همین دلیل این زعفران ها نیاز دارند تا پس از جدا شدن از گل زعفران، خشک شوند. روشهای مختلفی وجود دارد تا بتوان زعفران را خشک کرد، دستی و ماشینی. اگر زعفرانی به صورت دستی خشک شود، از آنجایی که این فرایند کاملا دستی انجام می شود، به احتمال خیلی زیاد، شاخه زعفران کاملا صاف نبوده و فرخوردگی های مختلفی در آن دیده می شود (در حالیکه صاف بودن زعفران یکی از معیارهای مهم صادرات برای بعضی از کشورها مانند چین است).

به همین دلیل سعی می کنند تا از ماشین و دستگاه، برای خشک کردن زعفران استفاده کنند. زعفرانی که با دستگاه خشک شود، زعفران صاف تر و خوشگل تری به حساب می آید که به آن نگین اتویی می گویند.

قیمت و خرید زعفران نگین اتویی

نگین اتویی انواع مختلفی دارد که باعث می شود قیمتهای مختلفی داشته باشد. کلا قیمت زعفران را ۳ عامل مهم تعیین می کند. صاف بودن زعفران، درشت بودن سرقلم زعفران (منظور از سرقلم، سمت بالایی هر شاخه زعفرانست که نسبت به قسمت پایین آن درشت تر و پهن تر است) و نهایتا رنگ زعفران. این ۳عامل در قیمت زعفران بسیار موثر است. اگر زعفرانی تمام این ۳ ویژگی که گفتیم را داشته باشد، قیمتش حتی به گرمی ‍۱۶۵۰۰ تومان هم می رسد و اگر نگین اتویی ضعیفی باشد، قیمت آن بین گرمی ۱۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان خواهد بود.

عکس زیر بهترین زعفران ایران را نشان می دهد که مشتری آن بیشتر چینی ها هستند. همانطور که در عکس هم می بینید این زعفران هم سرقلم فوق العاده ای دارد و هم  رنگ روشن و درخشانی دارد. این زعفران را به راحتی نمی توان خرید کرد زیرا مقدار آنها فوق العاده کم است و نتیجتا قیمتشان بسیار بالاست. اما بعضی از کشاورزها در زرشان نگین اتویی هم تولید می کنند که فوق العاده خاص و با کیفیت است و قطعا برای صادرات خیلی مناسب است و باعث می شود که ریسک فروش زعفران در کشورهای دیگر را برای شما عملا به صفر برساند.

 

برای خرید این مدل زعفران و کسب مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. همکاران و کارشناسان ما سعی می کنند تا در اسرع وقت به تمام سوالات شما پاسخ می دهند.

2 comments

    چرا روغن مایع یا آب قند غلیظ روی زعفران اسپری میکنن و بعد خشک میکنن ؟ چجوری با وجود روغن زعفران خشک میشود ؟

      سلام، وقت بخیر، آقای احسان دلیل اصلی تقلبهایی مثل این موردی که شما گفتید، افزایش کاذب وزن زعفران است.

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping