شهرهای زعفران خیز ایران

شهرهای زعفران خیز ایران

ایران به تنهایی بالای ۹۰ درصد زعفران دنیا را تامین می کند. خیلی از افرادی که به دنبال خرید زعفران هستند معمولا دنبال جواب این سوال می گردند که آیا زعفران یک شهر با شهر دیگر فرق می کند. ایا هرچی زعفران خوب است، متعلق به قائنات ایران می شود؟ ما در این قسمت درباره شهرهای زعفران خیز ایران صحبت می کنیم.

شهرهای زعفران خیز ایران
شهرهای زعفران خیز ایران

قائنات، قدیمی ترین شهرهای زعفران خیز ایران

زعفران یا همان طلای سرخ قدمت بالایی در کشور ما دارد. قطعا قائنات جزو شهرهایی است که از مدتهای قدیم در زمینه زعفران فعالیت داشته است. اما باید به این نکته توجه کنید که قدمت در کشت زعفران می تواند خوب نباشد! چرا؟ چون بلایی که زعفران بر سر خاک و زمین کشاورزی می آورد در نوع خودش، خیلی عجیب و منحصر به فرد است. گل زعفران به دلیل گاز آلئوپاتیکی که در دل زمین از خودش منتشر می کند، عصاره خاک را به خودش می گیرد و زمین را خشک می کند. به همین دلیل هم هست که زمینی که در یک دوره مثلا ۱۰ ساله، برای کشت زعفران استفاده شده است. بعد از این دوره ۱۰ ساله باید استراحت کند تا به حالت قبلی برگردد و بتواند مجددا پذیرای زعفران باشد. این استراحت زمین، به کوتاهی خواب عصرگاهی ما نیست! در اصل مدت زمانی که برای استراحت زمین تخمین زده می شود، تقریبا ۴۰ سال است!

راه دیگری هم وجود دارد تا بتوان آن زمین را آماده کشت مجدد زعفران کرد. آن راه اینست که خاک زمین را تا عمق مشخصی کاملا عوض کنیم و خاک دیگری جایگزین خاک ضعیف شده بر اثر آلئوپاتیک زعفران شود. که طبیعتا کار آسانی نیست و یا اینکه حداقلش بعضی از کشاورزها آن را انجام نخواهند داد.

ولی از طرف دیگر کشاورزهای قائنات جزو با تجربه ترین کشاورزهای زعفران به حساب می آیند که دانش خود را سینه به سینه به فرزندان خود منتقل کرده اند و این دانش کشاورزی موجود در قائنات به کشاورزی زعفران در قائنات خیلی می تواند کمک کند.

تربت حیدریه، شهری با بیش ترین میزان تولید زعفران در ایران و دنیا

تربت حیدریه شهر دیگری است که در حال حاضر بیش ترین تولید زعفران را در ایران دارد. اولین باری که زعفران وارد تربت حیدریه شد به قول یکی از کشاورزهای سایت ما (حسین خاکسار) توسط خود قائنی ها بوده که به دلایل شرایط مناسب تربت حیدریه و شرایطی که برای قاينات ذکر کردیم، وارد تربت شدند و کشاورزی را شروع کردند. سفر قائنی ها به تربت، شروع آشنایی تربتی ها با زعفران بود. تربت حیدریه از آن زمان فعالیت کشاورزی خودش را شروع کرد و حالا تبدیل به زعفران خیز ترین شهر ایران شده است. در سال ۹۸ تقریبا ۴۰ تن زعفران در تربت حیدریه برداشت شده که به نوع خودش رکوردی می تواند به حساب بیاید.

گناباد، یکی دیگر از شهرهای زعفران خیز ایران

گناباد از دیگر شهرهای زعفران خیز کشورعزیزمان ایران است که اخیرا توانسته موفقیت بزرگی را برای زعفران ایران، به ارمغان بیاورد. سیستم آبیاری و استفاده از قنات برای تولید و کشاورزی زعفران در گناباد در فائو ثبت جهانی شد. طبیعتا این ثبت جهانی باعث مطرح شدن بیشتر برند زعفران ایرانی در دنیا می شود. در گناباد علاوه بر زعفران، محصولات دیگری مثل گندم، جو، کشمش، انگور، زیره سبز و زرشک هم کشت می شود. به همین دلیل شاید شهرت گناباد در زعفران از شهرهای دیگری که آنها را توضیح دادیم کمتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping