قیمت زعفران در افغانستان

قیمت زعفران در افغانستان

افغانستان از کشورهایی است که اخیرا تواسته است که در بازار جهانی زعفران، برای خود اسم و رسمی پیدا کند. ایران زمانی جزو تنها تولید کنندگان زعفران در دنیا بود، اما الان کشورهای زیادی در بازار زعفران وارد شده اند مثل آلمان، چین، افغانستان و کشورهای دیگر. افغانستان با مزیت هایی که دارد‌ (امکان ارسال زعفران به هند و چین با تعرفه صفر!) خیلی آرام درحال تبدیل شدن به برندی جهانی است. ما در این بخش درباره قیمت زعفران در افغانستان با شما صحبت می کنیم.

چرا قیمت زعفران در افغانستان مهم است

افغانستان، سال های زیادی در ناامنی به سربرد. آنها مدت های طولانی سختی کشیدند اما خدا را شکر وضعیت الان افغانستان در مقایسه با سالهای قبل، وضعیت خیلی بهتری به حساب می آید. میزان تولید زعفران در افغانستان اصلا در حد و اندازه های ایران نیست. همچنین کیفیت زعفران آنها نیز به مراتب از ما پایینتر است اما آن چیزی که نگران کننده به نظر می رسد اینست که افغانستان با جنگ بیهوده بر سر قیمت در حال کسب سهم بازار در دنیاست و این قضیه اصلا به نفع ایران نیست.

همانطوری که در قسمت بهترین زعفران برای کجاست توضیح دادیم، زمین های تربت حیدریه ایران الان وضعیت خوبی برای کشاورزی زعفران دارد. اما با توجه به ویژگی های پیاز زعفران و اثراتی که بر خاک می گذارد، تربت حیدریه هم باید جایگاه بیشترین تولید زعفران در دنیا را به شهر و شاید کشور دیگری تحویل بدهد. شاید بپرسید که مگر اثر پیاز زعفران بر خاک چه چیزی است؟

وقتی که بر روی زمینی برای مدت مثلا ۱۰ ساله، کاشت زعفران انجام می شود. آن زمین بعد از این ۱۰ سال دیگر نمی تواند زعفران را تحمل کند. چونکه پیاز زعفران، اثری به اسم اثر آلئوپاتیک دارد که باعث می شود تا خاک، مواد مغذی و کیفیت خودش را تا درصد بالایی از دست بدهد و دیگر مناسب کاشت دوباره زعفران نباشد. همانطور که روزی قائنات وضعیت خوبی در زعفران داشت و الان درگیر خشکسالی است. روزی این اتفاق برای تربت حیدریه خواهد افتاد (بیشترین زعفران ایران در تربت حیدریه تولید می شود) و شهرهای دیگر مثل نیشابور و کشورهایی مثل افغانستان (که آب و هوایی نزدیک به خراسان ما دارد) روی بورس خواهند آمد.

زرشان، همانطور که می دانید شبکه کشاورزهای تربت حیدریه است. افغانستان، خیلی از پیازهای زعفران مورد نیاز برای شروع کشاورزی اش را از تربت حیدریه و کشاورزهای تربت خرید کرد. به همین دلیل قیمت زعفران در افغانستان با توجه به شرایط الان این کشور، جالب و مهم است.

زرشان شبکه کشاورزهای زعفران

قیمت زعفران در افغانستان

طبق گفته خود مقامات کشاورزی افغانستان، قیمت هر کیلو زعفران در سال ۹۷ بین 30 تا 40 هزار افغانی بوده ولی در سال ۹۸، قیمت زعفران در افغانستان به 40 تا 50 هزار افغانی رسیده است و امسال صحبت از  70 هزار افغانی برای هر کیلوگرم زعفران است. در حالیکه قیمت زعفران در ایران، بین ۱۱ تا ۱۵ میلیون تومان است. همانطور که انتظار می رفت، قیمت زعفران در ایران نسبتا بالاتر است. چون افغانستان تازه کارش را شروع کرده و زعفرانش با زعفران ایران و تربت در حال حاضر قابل مقایسه نیست.

قیمت زعفران افغان در کشورهای دیگر

قیمت زعفران افغانستان در کشورهای دیگر را می توان از طریق سایت علی بابا بررسی کرد. برای مثال عکس زیر را ببینید. عکس زیر یک برند افغانستانی را نشان می دهد که قیمت هر ۱ کیلو زعفرانش بین 800 تا 1200 دلار امریکاست. پس یعنی قیمت هر کیلو زعفران افغانستان بین ۱۳تا ۱۹ میلیون تومان بوده که نسبت به متوسط قیمت جهانی زعفران، قیمت نسبتا بالایی است.

قیمت زعفران در افغانستان

البته همه زعفران های افغانستان در علی بابا به این ارزانی نیستند. برای مثال در عکس پایین یکی از گرانترین زعفرانهای افغانستان را در علی بابا می توانید ببینید. این زعفران در آلمان به فروش می رود و قیمت هر گرم آن بین 4.5 تا 5.5 یورو است (کمترین مقداری که در هر سفارش قبول می کند، ۱۰۰ کیلوگرم است.)

قیمت زعفران در افغانستان

این ها مثالهایی است که قیمت زعفران افغانستان در کشورهای دیگر را نشان می دهد. در علی بابا به وفور می توانید مثالهایی از این دست ببینید و با قیمت زعفران در افغانستان و کشورهای دیگر بشتر آشنا شوید.

در زرشان قیمت زعفران در ترکیه و کشورهای دیگر را هم بررسی کردیم که توصیه می کنیم که اگر قصد صادرات زعفران را دارید حتما به وبلاگ زرشان سری بزنید تا هم با قیمت زعفرانها آشنا شوید و هم روش تشخیص کیفیت زعفران و دیگر مطالب زعفرانی را بخوانید.

اگر در این رابطه هر سوالی داشتید می توانید از طریق شماره تماس های ما و یا ایمیل ما، با ما در ارتباط باشید. ما سعی می کنیم تمام سوالات شما را با دقت بالا جواب بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping