خواص زعفران

خواص زعفران

ما ایرانی ها همیشه سعی کرده ایم تا از زعفران در آشپزی و غذاهایی که درست می کنیم، استفاده کنیم. در نتیجه فوایدی از این ادویه ارزشمند به ما رسیده. اما متاسفانه نسبت به خواص زعفران یا اگاهی نداریم یا اگاهی کمی داریم. در حالیکه خواص دارویی زعفران بی شمار است، به همین دلیل هم هست که زعفران در صنعت دارویی به شدت استفاده می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که درباره خواص زعفران صحبت کنیم و به داشتن همچین ادویه ای فوق العاده ای در کشورمان افتخار کنیم.

متاسفانه در اطرافمان دیدیم ادمهایی را که از بیماری و درد، رنج می برند. بعضی از درمانها هستند که به طور عجیبی اثربخش هستند و جزو داروهای شیمیایی هم دسته بندی نمی شوند. برای مثال احتمالا شنیده باشید (و یا حتی امتحان کرده باشید) که “آویشن برای گلو درد خیلی خوبه” و یا مثلا می گویند که “چوب دارچین برای درد معده خیلی مفیده” و واقعا هم هست. اگر یک بار امتحان کنید، متوجه این اثر فوق العاده می شوید. ما می خواهیم درباره خواص دارویی زعفران صحبت کنیم. اینقدر خواص داروئی و درمانی زعفران زیاد است، که عده ای معتقدند گرانی زعفران به دلیل خواص دارویی زعفران است نه فرایند سخت کشت آن.

فرایند کشت زعفران سخت است. شما اگر زمین زعفرانی به انداره یک زمین فوتبال داشته باشید. تنها باید انتظار نیم کیلو زعفران را از زمینتان داشته باشید. ولی اگر در آن زمین، محصول دیگری را می کاشتید مثل گوجه فرنگی، احتمالا چند ده کیلو گوجه فرنگی برداشت کرده بودید. با توجه به این سخت بودن کشت زعفران، علت گرانی اصلی این محصول کشت سخت آن نیست بلکه خواص دارویی فوق العاده آن است. هر گرم زعفران ۷ میلی گرم ترکیب ضد سرطانی به نام پیکروکروسین دارد که به تنهایی ارزش این ۷  میلی گرم پیکروکروسین در اروپا، ۳۰۰ دلار است (یعنی تقریبا ۴.۵ میلیون تومان)!

خواص زعفران، چیزی شبیه به سیتالوپرام

زعفران یا سیتالوپرام

نام قدیمی زعفران، “زرپران” بوده (به معنای پرهای درخشنده). این نام گذاری فقط به دلیل قرمز رنگ بودن آن نیست، یک قسمت از این نامگذاری زعفران به این دلیل است که زعفران می تواند حالات روحی شما را هم درخشان کند. در این مدت که تحقیق های مرتبط با زعفران را می خواندیم با نکته جالبی روبرو شدیم، آن نکته جالب این بود که زعفران می تواند به اندازه قرصهایی مثل سیتالوپرام و فلوکسیتین به درمان افسردگی کمک کند!

مصرف روزانه ۳۰ میلی گرم زعفران اثری برابر با داروی فلوکستین یا سیتالوپرام بر افسردگی دارد. 

زعفران، ادویه ای دارای ترکیب های بی شمار برای سلامتی

قسمت بزرگی از خواص زعفران، به دلیل وجود آنتی اکسیدانهای مفید در ترکیب زعفران است (آنتی اکسیدان به زبان ساده، ترکیبی است که از بدن محافظت می کند).این انتی اکسیدانها اسم های عجیب غریبی دارند که در ادامه آنها را یکی یکی توضیح میدهیم تا به طور کامل با زعفران و خواص دارویی آن آشنا شوید. کروسین، کروستین، سافرانال و کومپفرول از جمله آنتی اکسیدانهای موجود در زعفران هستند.

تاثیرکروسین و کروستین بر سلامتی

شاید باور نکنید ولی زعفران تاثیر فوق العاده ای بر لاغری دارد. در اصل، زعفران اشتهای کاذب شما را ازبین می برد. دلیل اینکه زعفران می تواند اشتهای کاذب را برطرف کند و در نتیجه باعث لاغری شود، همین ۲ انتی اکسیدان کروسین و کروستین هستند.

دلیل رنگ قرمز زعفران هم وجود همین دو آنتی اکسیدان در زعفران است. این آنتی اکسیدانها از سلولهای مغز در برابر حمله ناگهانی محافظت می کنند، التهابات را کاهش می دهند و می توانند باعث کاهش اشتها و کمک به کاهش وزن شوند. به طور کلی، خاصیت ضد افسردگی دارند به همین دلیل هم هست که قبلا به کسی که زیادی می خندید، می گفتند که “انگار زعفرون خورده”.

تاثیر سافرانال و کومپفرول موجود در زعفران بر سلامتی

عطر و بوی فوق العاده زعفران، به دلیل وجود سافرانال در زعفران است. تحقیقات نشان داده است، که سافرانال موجود در زعفران علاوه بر اینکه می تواند، از سلولهای مغز محافظت کند. می تواند حالت روحی طرف را بهتر کند و بر روی قدرت یادگیری و تقویت حافظه نیز تاثیرگذار باشد.

نکته بسیار جالیی که درباره این آنتی اکسیدان وجود دارد، اینست که این انتی اکسیدان خاصیت ضد سرطانی دارد.

خواص زعفران

خواص زعفران برای زنان

بعضی چیزها هستند که خانمها بیشتر از اقایان دغدقه اش را دارند. مثلا خانمها بیشتر از اقایان دغدقه لاغری و تناسب اندام را دارند ویا موارد دیگر. در این قسمت درباره خواص زعفران برای زنان و مسائلی که زنان بیشتر از مردان، دغدقه اش را دارند صحبت می کنیم تا ببینیم که زعفران چه کمکی می تواند به خانمها بکند. 

خواص زعفران و کاهش اختلالات قاعدگی

قاعدگی معمولا هر ۲۸ روز یک بار اتفاق می‌افتد. خیلی از زن‌ها چند روز مانده به قاعدگی، با اختلالات آزاردهنده‌ای مواجه می‌شوند؛ مثلا افزایش وزن، اضطراب، حالات افسردگی، خستگی، بی‌حالی، کاهش تمرکز حواس و مواردی مانند این‌ها. معمولا این اختلالات از پنج روز مانده به قاعدگی شدت می‌گیرد و تا سه، چهار روز بعد از قاعدگی هم ادامه دارد.

اما علت اختلالات قاعدگی چیست؟ کاهش میزان سروتونین. سروتونین ماده شیمیایی و یا هورمونی است که به انتقال پیام های عصبی بین سلولهای مغز کمک می کند. و کاهش آن، قبل از شروع قاعدگی باعث اختلال و بهم ریختگی ذهنی می شود. 

طریقه مصرف زعفران برای کاهش اختلالات قاعدگی

مصرف روزانه ۳۰ میلی گرم زعفران (۱تا ۲ شاخه زعفران) برای زنان بین۲۰ تا ۴۵ سال، اثرات خیلی خوبی بر کاهش کمر درد، دل درد و سردرد های ناشی از قاعدگی دارد. می توانید زعفران ساییده شده  را در ابجوش بریزید و اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه بر روی حرارت ملایم دم بکشد و آن را در ۳ وعده صبح، ظهر و شب استفاده کنید. یا می توانید ان را به صورت چایی زعفران میل کنید.

مطالعه دیگری نشان داده است که حتی بو کردن روزانه زعفران اصل به مدت ۲۰ دقیقه باعث کاهش اضطراب و متعادل کردن هورمون کورتیزول در زنان می شود.

خواص زعفران و لاغری!!

زعفران و لاغری

یکی از دلایل چاقی، مصرف زیاد خوراکی های دم دستی است. زعفران به دلیل انتی اکسیدانهایی که دارد می تواند اشتها را کم کند و از خوردن بیش از حد این خوراکیهای دم دستی جلوگیری کند. در ازمایشی دو دسته از خانمها را مورد تحقیق قرار دادند، دسته ای، خوراکیهای دم دستی مصرف می کردند و دسته دیگر خانمها، بجای خوراکی های دم دستی، زعفران استفاده می کردند. خانمهایی که زعفران استفاده می کردند در مقایسه با کسانی که خوراکی می خوردند، در طول روز، احساس سیری بیشتری داشتند و در پایان ۸ هفته وزن آنها کم شده بود.

خواص زعفران در برنامه تلویزیونی دکتر oz

زعفران و دکترoz

دکتر oz که به برنامه های تلویزیونی پزشکی اش در آمریکا معروف است، درباره زعفران و اثر لاغری آن تحقیقی انجام داده بود. او به ۲ داوطلب زن، هر یک روز در میان، ۹۰ میلی گرم زعفران می داد، در عین حال دست آنها را برای مصرف هر گونه خوراکی دیگری بازگذاشت. پس از گذشت ۲هفته، اشتهای آنها به غذا خوردن کم شده بود. یکی از آنها تقریبا ۱ کیلو و دیگری تقریبا ۲ کیلو وزن کم کرده بود.

در مطالعه دیگری به این صورت نتیجه گیری شده است که: زعفران اصل از انجایی که حالات روحی فرد را بهبود می دهد، بنابراین باعث کاهش اشتهای کاذب شده و به کاهش چربی و وزن فرد کمک می کند.

خواص زعفران و اعضای بدن

رژیم غذایی و نوع زندگی بعضی از ما ایرانیها، متاسفانه شرایط خوبی را برای ما رقم نزده. بعضی از غذاهای ایرانی مثل کله پاچه و یا بعضی ازعادتهای خوردنی ما مثل خوردن زیاد شکر، اصلا خوب نیست. مصرف زیاد شکر می تواند باعث الزایمر بشود. چه خوب است اگر بتوانیم عادتهای غذاییمان را اصلاح کنیم و به چیزهایی که می خوریم اهمیت بیشتری بدهیم. 

زعفران باعث تقویت و افزایش انرژی بدن می شود و می تواند بر بسیاری از اعضای بدن مانند قلب، کبد و قسمتهای دیگر، اثر خیلی خوبی بگذارد. دراین قسمت تاثیر خواص زعفران بر هر یک از عضوهای بدن را بررسی می کنیم تا متوجه شویم که زعفران چه کمکی می تواند به هریک از عضوهای بدن مثل قلب، کبد . دیگر اعضای بدن بکند.

سلامتی کبد با مصرف زعفران

یکی از عضو های مهم بدن، کبد است. سرطان کبد پنجمین سرطان شایع در دنیاست، که دلایل زیادی مثل سیگار کشیدن، مصرف الکل و موارد دیگرمی تواند داشته باشد. کروسینی که در زعفران وجود دارد، می تواند از تکثیر سلولهای سرطانی در کبد جلوگیری کند.

اخیرا درباره تاثیر زعفران بر جلوگیری از پیشرفت و حتی ابتلا به سرطان کبد، ازمایشی بر روی موشها انجام شد. موشهایی که سرطان کبد نداشتند، سلامتی کبد بیشتری به دست اورده بودند و طبق ازمایشات احتمال ابتلای آنها به سرطان کبد بسیار کم شده بود. و موشهایی هم که مبتلا به سرطان کبد بودند، بیماریشان به دلیل جلوگیری کردن زعفران ازتکثیر سلولهای سرطانی در وضعیت قابل کنترلی قرار داشت. (منبع:eurekalert.org)

هم چنین زعفران می تواند از آسیب های احتمالی به ساختار کبد جلوگیری کند. و به درمان سموم کبد کمک کند.

تاثیر خواص زعفران بر قلب

خواص زعفران برای قلب

آنتی اکسیدانهای زعفران می توانند میزان کلسترول خون را کاهش دهند و از احتمال انسداد رگ ها کم کنند. درباره تاثیر زعفران بر قلب ازمایش انجام شد. توی آن ازمایش، ۲۰ نفر داوطلب که ۱۰ تای آنها مشکل قلبی و عروقی داشتند را جمع کردند و برای مدتی در کنار برنامه غذاییشان به آنها چایی زعفران دادند. کل ۲۰ نفر احساس سلامتی بیشتری را بدست اورده بودند. ولی آن ۱۰ نفری که مشکلات قلبی عروقی داشتند، پیشرفت بیشتری در روند درمان و سلامتی شان نشان دادند. 

تاثیر زعفران بر قلب و عروق را بر روی حیوانات هم ازمایش کردند. نتیجه آزمایش عجیب بود، زعفران توانسته بود میزان کلسترول خون آنها را به شدت پایین اورد. در بعضی از این حیوان ها، میزان کلسترول خونشان تا ۵۰ درصد هم کم شده بود!

دلیل تمام این تاثیرهای زعفران بر قلب، به خاطر انتی اکسیدانهای زعفران است. انتی اکسیدان کروکین که در اول این قسمت توضیحش دادیم، منبع مهمی از ریبوفلاوین است که می تواند کلسترول را کم کند. و زمانی هم که میزان کلسترول پایین باشد، احتمال سکته قلبی پایین خواهد بود.

به همین دلیل هم هست که در اسپانیا، تعداد بیمارهای قلب و عروق کم است. اسپانیا به لطف کشور ما و زعفران ایرانی، بزرگترین مصرف کننده و خریدار زعفران ماست. مقدار بسیاری از این زعفران را خودش مصرف می کند و مقدار بسیار دیگری را به کشورهای اروپایی دیگر صادر می کند. 

خواص زعفران و تاثیر آن بر بیماری های چشمی

خواص زعفران برای چشم

خواص زعفران برای چشم به دلیل ترکیب های کارتنوئيد  موجود در زعفران است. کارتنوئید زعفران، از مشکلاتی که بر اثر بالا رفتن سن، به چشم وارد می شود محافظت میکند. زعفران به عنوان یک مکمل غذایی، باعث تقویت بینایی می شود و از مشکلات چشمی، پیشگیری می کند. 

دژنراسیون ماکولا، یک بیماری چشمی است که افراد بالای ۶۵ سال، بیشتر به آن مبتلا می شوند. در این بیماری، ماکولا که مسئول دید واضح برای انجام کارهای دقیق مثل مطالعه یا رانندگی است، تخریب می شود. زعفران می تواند، دید افراد مبتلا به این بیماری را بهبود بخشد زیرا به دلیل انتی اکسیدانهای موجود در ترکیبش می تواند بر رادیکالهای آزادی که با این بیماری در ارتباط هستند، غلبه کند.

طرز مصرف زعفران برای درمان دژنراسیون ماکولا

مصرف ۲۰ میلی گرم زعفران (تقریبا ۲شاخه زعفران) به مدت ۳ماه می تواند به کسانی که به تازگی درگیر این بیماری شده اند، کمک کند تا شبکیه چشم آنها به حالت عادی خود برگردد. 

افزایش ایمنی و انرژی بدن با مصرف زعفران

زعفران به چند روش می تواند انرژی و ایمنی بدن را بالا ببرد. اولا اینکه زعفران به دلیل کارتنوئید موجود در ترکیبش، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی ایمنی و انرژی بدن بگذارد. تحقیقی نشان داده است که مصرف ۱۰۰ میلی گرم زعفران در روز، انرژی بدن را بدون اینکه ضرری به بدن وارد کند،  بالا می برد.

دوما اینکه زعفران تاثیر بسیار بالایی بر دستگاه گوارش و هضم غذا دارد. ساز و کار بدن به صورتی است که وقتی هضم غذا به خوبی صورت نگیرد، ایمنی بدن مختل می شود. و از آنجایی که زعفران هضم غذا را تقویت می کند، بنابراین سیستم ایمنی بدن در بهترین حالت خودش قرار خواهد داشت.

خواص زعفران بر بیماریهای نام آشنا

همه ما کم وبیش با مشکلاتی مثل قند خون، فشار خون، آلزایمر و… آشنا هستیم. هر یک از این مریضی ها به یک روش مردم را اذیت می کنند. اولین چیزی که در برابر این بیماری ها به ذهن هر کسی می رسد، رفتن به دکتر و شروع کردن درمان است که خیلی هم خوب است. اما موازی با درمان پزشکی ، می توان مکمل های غذایی ای که تاثیر گذار هستند هم استفاده شود، زعفران یکی از همین مکمل های غذایی است.

کاهش قند خون با مصرف زعفران

در یک مطالعه آزمایشی، مشاهده شده است که زعفران باعث کاهش میزان قند خون و افزایش حساسیت انسولین در بدن انسان شده است.

کاهش الزایمر با مصرف زعفران

زعفران به دلیل انتی اکسیدانهای موجود در ترکیبش می تواند به فردی که الزایمر دارد کمک کند تا بیشتر مسائل را به خاطر آورد.

درمان بی خوابی با مصرف زعفران

اگرچه تحقیقات محدودی در این زمینه صورت گرفته، ولی این تحقیقات نشان داده اند که زعفران می تواند بی خوابی را درمان کند. تحقیقات دیگری نتیجه گرفته اند که، زعفران از انجایی که خاصیت ضد افسردگی دارد ، می تواند بی خوابی را نیز درمان کند، زیرا بی خوابی و افسردگی ارتباط نزدیکی با هم دارند.

خاصیت احتمالی ضد سرطان زعفران

زعفران ، آنتی اکسیدانهای زیادی دارد که می توانند از سلولها، در برابر رادیکال های ازادی که با بیماریهای مزمنی مثل سرطان مرتبط هستند ، محافظت کند.

در یکی از مطالعات آزمایشگاهی ، بیان شده بود که زعفران توانسته است بر برخی از سلولهای سرطانی غلبه کند و آنها را از بین ببرد  و حتی مانع رشد برخی از سلولهای سرطانی درحال رشد شود. در حالیکه به برخی از سلولها نیز اثری وارد نکرده است. این تحقیق درباره سلولهای سرطانی پوست، مغز استخوان ، پروستات، سینه، گردنه رحم ، ریه و … صورت گرفته بود.

نکته دیگر در این زمینه این است که برخی از محققان در تحقیقات خود مطرح کرده اند که کروکین موجود در زعفران باعث حساستر شدن سلولهای سرطانی در مقابل داروهای شیمی درمانی می شود‌.

خاصیت ضدسرطانی زعفران نیازمند، تحقیق و اثبات علمی بیشتر است و امیدوار هستیم که بیماری سرطان با سرعت بیشتری، هر روز و هر لحظه به نابودی، نزدیک و نزدیک ترشود.

در سایت ما می توانید کشاورزان استان خراسان  و محصولات زعفران آنها را ببینید و در صورت تمایل نسبت به خرید محصول آنها اقدام کنید. محصولاتی را که خریداری کردید، به صورت پستی درب منزل به شما تحویل داده خواهند شد.

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping