صادرات زعفران به کشورهای مختلف

صادرات زعفران

کیفیت زعفران ایران باعث شده تا صادرات زعفران ایران بیشتر از پیش رونق داشته باشد. تجارت زعفران در بازارهای جهانی از هدف هایی است که خیلی از صادرکننده های ایرانی با جدیت آن را دنبال می کنند. اما صادرات زعفران هم مانند هر تجارت دیگری، نیازمند دانستن اطلاعات اولیه صادراتی و موضوعاتی مانند مجوز و مدارک لازم برای صادرات، ترخیص از گمرک، نحوه بسته بندی و موضوعات دیگر است. در این قسمت درباره صادرات زعفران ایران و وضعیت زعفران ایران در بازارهای بین المللی زعفران (مخصوصا کشورهای حاشیه خلیج فارس) صحبت می کنیم.

تجارت زعفران؛ آشنایی بیشتر با صادرات زعفران ایران

تولید زعفران در ایران قدمت بالایی دارد. تربت حیدریه و زاوه، بیش ترین تولید زعفران را به خودشان اختصاص داده اند (منبع) ایران بیش از ۹۰ درصد از زعفران دنیا را تولید می کند. اما سهم درامد صادراتی ایران از زعفران به اندازه سهم تولیدش نیست! این مشکل یکی از مشکلات اساسی تجارت زعفران ایران در بازارهای بین المللی است که آن را به عنوان صادرات مجدد (re-exportation) می شناسند.

صادرات مجدد و خام فروشی؛ بلای جان صادرات زعفران ایران

صادرات مجدد یعنی که ایران زعفرانش را درحجم بالا و قیمت پایین به کشور دیگری می فروشد که مقصد نهایی صادراتی نیست. و آن کشور واسط، همین زعفران را  به صورت عمده فروشی و بعضی وقتها خرده فروشی، با قیمتی چند برابری به کشورهای دیگر می فروشد.

به همین دلیل است که مصرف کنندگان زعفران در نقاط مختلف دنیا، چیزی از ایران و اینکه زعفران، اصالتی ایرانی دارد نمی دانند و بیشتر فکر می کنند که زعفران برای هند و یا نهایتا اسپانیاست. اما تاجران بین المللی به خوبی از زعفران ایران و کیفیت زعفران ایران آشنا هستند و همیشه سعی می کنند تا از ایرانی بودن زعفرانشان برای مشتری های عمده بگویند تا بتوانند زعفرانشان را با قیمت بالاتری در بازارهای جهانی معامله کنند.

مشکل دیگری که در بازار صادرات زعفران ایران وجود دارد، زعفران های تقلبی است. زعفران های تقلبی به شدت توانسته است که اسم و برند زعفران ایران را تحت تاثیر قرار دهد. متاسفانه بعضی از سودجویان ایرانی در سالهای اخیر ترجیح داده اند که به جای اینکه زعفران با کیفیت ایرانی را با قیمت بالاتری بفروشند، زعفران تقلبی و کیفیت پایین را ارزان بفروشند چون در این حالت سوداوری بالاتری خواهند داشت.

اخیرا با فردی عرب صحبت می کردیم که می گفت زعفران سوپر نگین درجه یک ایران را از فردی ایرانی، کیلویی ۶۰۰ دلار خرید می کند! ۶۰۰ دلار عملا با قیمت زعفران در ایران برابری می کرد

نمونه زعفران مناسب برای تجارت زعفران
نمونه زعفران مناسب برای تجارت زعفران

صادرات زعفران، آری. صادرات چمدانی زعفران، نه!

قیمت بالای زعفران در کشورهای مختلف، باعث می شود که صادرات چمدانی زعفران جذاب به نظر برسد. صادرات چمدانی زعفران، یعنی مسافری که دارد ایران را ترک می کند و به کشور دیگری می رود، نهایتا صد گرم خرید زعفران انجام دهد و آن را به صورت مسافری و چمدانی از کشور خارج کند. صادرات چمدانی مشمول هزینه گمرکی نمی شود و نیازی به تشریفات گمرک، کارت بازرگانی، ارائه گواهی و مدارک لازم (مثل گواهی استاندارد و گواهی بهداشت دامی نباتات) ندارد!

تجارت چمدانی، در نگاه اول خیلی خوب به نظر می رسد و می تواند یکی از راه های کسب درامد دلاری برای ما باشد اما… .

متاسفانه موردهای مختلفی را در این چند ساله مشاهده کردیم که صادرات چمدانی زعفران را انجام دادند ولی نتیجه های خوبی نگرفتند. اصلی ترین چالش در تجارت زعفران و کلا هر تجارتی، فروش است. متاسفانه فروشندگان کشورهای مقصد مخصوصا ترکیه از اطلاعات کم مردم نسبت به زعفران سو استفاده می کنند و زعفران مسافران را با آن قیمتی که باید خرید نمی کنند. به علاوه اینکه در نظر داشته باشید که شما تنها حق خروج ۱۰۰ گرم زعفران را بدون هزینه گمرکی و مالیات دارید و این ۱۰۰ گرم نمی تواند سود خاصی برای شما داشته باشد!

فرصت های موجود در صادرات چمدانی

ما با صادرات چمدانی زعفران مخالف نیستیم، تنها صحبت ما اینست که صادرات این طلای سرخ، مثل هر کار دیگری نیازمند داشتن اطلاعات کافی نسبت به تمام ابعاد این تجارت است که بدون آن، نباید هیچ اقدامی انجام داد. صادرات زعفران چه ۱ گرم و چه ۱۰۰ کیلوگرم، باید روی قاعده و اصول انجام شود و مهم ترین چالش این فرایند، پیدا کردن مشتری در کشور مقصد است که حاضر باشد زعفران را به قیمت واقعی آن از شما خریداری کند.

اتفاقا اگر ۱۰۰ گرم زعفران را به صورت چمدانی و به عنوان نمونه به یک مشتری خارجی تحویل دهید تا زعفران را تست کنند و اگر از کیفیت زعفران راضی بود، درخواست بیشتری از شما داشته باشد، اتفاق خیلی خوبی می تواند به حساب بیاید.

 اگر می خواهید با صادرات زعفران، مخصوصا صادرات طلای سرخ ایران به کشورهای مختلف بیشتر اشنا شوید، صادرات چمدانی زعفران می تواند شروع خوبی باشد. صادرات چمدانی می تواند به شما کمک کند تا بیشتر با شرایط بازار جهانی زعفران آشنا شوید.

صادرات و تجارت زعفران ایران در دنیا
صادرات و تجارت زعفران ایران در دنیا
انتخاب کشور مقصد؛ مهم ترین مرحله صادرات زعفران

انتخاب کشوری که قرار است زعفران به آنجا صادر شود خیلی مهم است، زیرا هر کشوری ویژگی های خاص خودش را دارد. برای مثال، زعفران در چین مصرف دارویی دارد پس زعفران سوپر نگین درجه یک قلمدار که کیفیت بالاتری داشته باشد، گزینه خوبی برای آنجا به حساب می آید.

اما در ترکیه، از انجایی که قیمت زعفران در انجا پایین است، زعفران شبه نگین و نهایتا زعفران نگین به آنجا صادر می شود و سوپر نگین قلمدار نمی تواند انتخاب خوبی برای صادرات به ترکیه باشد.

انتخاب کشور مقصد، می تواند بر اساس معیارهای مختلف انجام شود. قیمت ریالی زعفران در کشور مقصد، شرکت ترخیص کننده مطمئن، وجود افراد آشنایی که بتوانند بازاریابی زعفران شما را انجام دهند، راحتی و سهولت ارسال و حمل و نقل زعفران، آشنا بودن با زبان کشور مقصد و تعرفه صارداتی زعفران در کشور مقصد، باید در تصمیم گیری شما برای انتخاب کشور مقصد، لحاظ شود.

 پس انتخاب کشور مقصد برای هر شرکت و یا فرد صادرکننده می تواند متفاوت باشد (امکان دارد برای شرکت ما، کشور عمان به دلیل ارتباطات ما با آنها مناسب باشد، ولی برای شرکت دیگر، کشور ترکیه به دلیل سهولت رفت و امد و حمل و نقل، مناسب باشد) در این وسط، یکی دیگر از معیارهایی که می تواند در انتخاب کشور مقصد برای تجارت و صادرات به ما کمک کند، آمار صادرات زعفران ایران است. شاید مفید باشد که بدانیم زعفران ایران بیشتر به چه کشورهایی صادر می شود.

آمار صادرات زعفران ایران

کشورهایی که بیشترین امار واردات زعفران از ایران دارند را در قسمت زیر می توانید مشاهده کنید.

۱- امارات

۲- اسپانیا

۳- چین

۴- عربستان

۵- هند

۶- سوئد

۷- هنگ کنک

۸- ایتالیا

۹- تایوان

۱۰- قطر

اسپانیا و امارات جزو کشورههایی هستند که زعفران ایران را به صورت فله از ما خرید می کنند و آن را با بسته بندی، به کشورهای دیگر (مخصوصا کشورهای اروپایی) صادر می کنند. دراین امار به عربستان خیلی دقت کنید. عربستان خودش مصرف زعفران دارد و کمتر به صادرات آن می پردازد، به همین دلیل عربستان می تواند فرصت خوبی برای صادرات زعفران باشد.

بازار بین المللی زعفران در کشورهای وارد کننده زعفران ایرانی
بازار بین المللی زعفران در کشورهای وارد کننده زعفران ایرانی

 

قیمت زعفران درکشورهای مختلف دنیا

یکی از نکات جذاب صادرات، قیمت این ادویه ارزشمند در کشورهای دیگر می تواند باشد. ما در قسمت های مختلف زرشان درباره قیمت زعفران در ایران  و مقایسه آن با قیمت زعفران در اروپا و جاهای دیگر صحبت کرده ایم. زعفران در کشورهای اروپایی قیمت بالاتری دارد. البته خیلی مهم است که مسایل مربوط به حمل زعفران (اینکوترمز) بین صادر کننده و مشتری چگونه توافق شده است.

برای مثال قیمت زعفرانی که در هنگام حمل بیمه نشده و مکان تحویل پشت گمرک کشور مقصد است. با قیمت زعفرانی که بیمه شده و مکان تحویلش، خاک کشور مقصد (بعد از گمرک کشور مقصد) است، طبیعتا متفاوت است. 

در قسمت قیمت زعفران، قیمت هر گرم زعفران در خاک کشورهای مختلف از هند و چین گرفته تا کانادا و لندن را می توانید بررسی کنید.

زعفران مناسب برای صادرات به کشورهای مختلف

هر کدام از کشورهایی که در لیست بالا مطرح کردیم، یک مدل از زعفران استفاده می کنند. مثلا کشوری مثل چین دنبال خواص درمانی زعفران است. عربستان سراغ استفاده از زعفران برای اشپزی رفته و امارات تبدیل به مرکزی شده که زعفران ایران را خرید می کند و به کشورهای دیگر می فروشد. 

بنابراین قبل از صادرات زعفران، نیاز است تا دقت شود که کشور مقصد و مشتری هدف، دنبال چه کارکردی از زعفران است و چه زعفرانی، برای کارکردی که در نظرش است، مناسب تر است. در اصل با این اظلاعات، به دنبال این هستیم که نیاز زعفرانی خود را با هزینه کمتری برآورده کنیم.

برای مثال در کشور اسپانیا بیشتر زعفران پوشال استفاده می شود. (زعفران پوشال، زعفرانی است که بقایای ریشه زعفران به اندازه دم سفید و کوچکی در انتهای هر شاخه، دیده می شود.) همین دم سفیدی که در اسپانیا سندی بر اصل بودن زعفرانست در کشور دیگری باعث افت قیمت زعفران می شود!

نمونه زعفران پوشال مناسب برای صادرات زعفران
نمونه زعفران پوشال صادراتی

در قسمت انواع زعفران صادراتی سعی کرده ایم تا انواع زعفران ها را تا حد مناسبی توضیح دهیم تا کسانی که قصد صادرات زعفران را دارند با اطلاعات بیشتری در این مسیر گام بردارند.

نکته مهم هنگام خرید زعفران صادراتی و عمده؛ برگه آزمایش زعفران

صادرات و تجارت زعفران همانقدر که می تواند سودآور باشد، می تواند زیان آور هم باشد. به همین دلیل است که به داشتن اطلاعات لازم برای آن، خیلی تاکید می کنیم.

یکی از جاهایی که نیاز به تمرکز و دقت بالایی دارد، زمان خرید و ارسال زعفران عمده صادراتی و یا بسته بندی شده است. زعفران هایی که برای صادرات خود انتخاب می کنید، حتما باید تاییدیه برگه آزمایشگاه داشته باشند. (در آن مقاله هم کامل توضیح داده ایم که اگر خواستید تا زرشان ارسال کننده جنس شما باشد، چه مراحلی نیاز است طی شود)

زعفران مورد نظر شما به راحتی می تواند در آزمایشگاه های کنترل کیفیت زعفران، آزمایش شود تا تمام زیر و بم آن را در یک برگه آزمایش زعفران ببینید. 

آزمایش های زعفرانی انواع مختلف دارند. اما در یک آزمایش فیزیک شیمی زعفران (آزمایش معمولی)  قدرت رنگ دهی، قدرت عطر و طعم و از همه مهمتر، وجود ناخالصی‌ (رنگ یا مواد افزودنی) آزمایش می شود. تمام این فاکتورها برای صادرات مهم و حیاتی هستند.

اگر زعفرانی طبق برگه آزمایش زعفران ناخالصی داشت، دیگر مناسب خرید و صادرات نیست! 

آزمایش زعفران خیلی از جا ها می تواند کار صادر کننده را راحت کند. در مثالی دیگر، امکان دارد که خریدار با صادر کننده، طی کند که زعفران مورد معامله، باید قدرت رنگ دهی بالای عدد 260 داشته باشد. در این حالت برای مشخص شدن قدرت رنگدهی زعفران، چاره ای جز آزمایش آن نیست.

تمامی فاکتورهای مهم درباره آزمایش زعفران را می توانید در قسمت برگه آزمایش زعفران مطالعه کنید.

نتیجه گیری

صادرکننده زعفران در طی انجام صادرات خود با هزینه های مختلفی مثل هزینه خرید زعفران، هزینه تشریفات گمرک، مالیات، گواهی بهداشت، گواهی استاندارد، هزینه ترخیص و هزینه حمل و نقل روبروست. سود ناشی از تجارت و صادرات زعفران ایران (اگر به درستی انجام شود) می تواند نه تنها هزینه های صادراتی را پوشش دهد، بلکه می تواند باعث بهبود وضعیت اقتصادی شرکت و جامعه شود. صادرات زعفران ایران متاسفانه بیشتر به صورت خام فروشی است. به شدت احساس می شود که دیگر نیاز داریم تا تجارت زعفران را در قالب زعفران بسته بندی شده و از طریق گمرک انجام دهیم و در تمام مراحل صادرات ، با مطالعه و آگاه باشیم تا از زیان های احتمالی صادراتی در امان باشیم.

10 comments

  سلام خسته نباشید برای صادرات زعفران شما تا چند کیلو رو سلپورت میکنید و اونجا طرف خریدار رو میشناسید یا ما باید بریم خودمون یه مشتری پیدا کنیم چون داخل یه کشوری ک زبونشون رو بلد نباشیم پیدا کردن مشتری خیله سخته میخاستم بدون کارهای فروش رو هم انجام میدهید یا خیر

   ما تا جایی که بتوانیم شما را کمک می کنیم. سوال شما خیلی کلی هست و برای جواب ادن به این سوال شما، اطلاعات بیشتر و دقیق تری را نیاز داریم. مثل اینکه شما چه کشوری مدنظرتون هست؟ تامین کننده زعفران شما ما هستیم؟ کارت بازرگانی دارید یا خیر؟

  سلام درراجب صادرات زعفران به چین میخواستم اطلاعات کسب کنم

   سلام برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم

  سلام بفرمایدصادرات زعفران به المان بازارخریدش روشماکمک میکنید

   سلام لطفا با ما تماس بگیرید تا راحت تر شما را راهنمایی کنیم.
   02171053186
   +989129388235

  سلام وقتتون بخیر
  من امکان صادرات دارم ودر ایران صاحب شرکت ثبت شده هستم ودر شرف دریافت کارت بازرگانی ، برای بازاریابی در اروپای غربی وهند وعمان امکان همکاری با مجموعه شما را دارم؟

   سلام بله حتما کاری از دست ما بربیاد درخدمت هستیم.

  سلام. من میخوام برای یک نفر ۵ کیلو زعفران بفرستم ولی نمیدونم چطور باید این کار انجام بدم لطفا کمکم کنید.
  ممنون.

   سلام با شما ارتباط خواهیم گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping