ریشه زعفران چیست

ریشه زعفران چیست

وقتی در جمعی حرف از زعفران شود، اکثرا درباره بو و رنگ آن صحبت می کنند و اگر به آنها گفته شود که زعفرانی هم وجود دارد که سفید است و قرمز نیست، احتمالا اول چپ چپ شما را نگاه کنند و بعدش نتوانند همچین موضوعی را باور کنند. ولی واقعیت اینست که ریشه زعفران، قسمت پایینی زعفران که معمولا جدا می شود را شامل می شود (سفید رنگ است و خیلی کم در شهرهای بزرگ به فروش می رسد). ما در این قسمت، برای شما توضیح می دهیم که ریشه زعفران چیست و چه خواص و مزیتهایی نسبت به قسمتهای قرمز رنگ آن دارد.

احتمالا برای همه ما پیش آمده که زعفران خریده باشیم. معمولا قدرت رنگدهی زعفران جزو مهم ترین فاکتورهایی بوده که باعث رضایت یا عدم رضایت ما از زعفران می شود. ولی همانطور که در قسمت انواع زعفران هم توضیح دادیم، اگر ما انواع زعفران را بشناسیم انوقت شاید بتوانیم نیاز خودمان به زعفران را با گزینه های اصل تر و حتی کم قیمت تری براورده کنیم. 

زعفران خواص دارویی فوق العاده ای دارد که خیلی کم مورد توجه قرار گرفته است ولی ایا فکر می کردید که همین زعفران بتواند خلق و خوی شما را بهتر کند؟ بتواند در لاغری به شما کمک کند؟ بتواند برای تقویت مو های شما استفاده شود؟ و چیزهای دیگر. طبیعتا اگر بخواهید از خواص زعفران استفاده کنید، باید قبل از اطلاع داشتن درباره طریقه مصرف، زعفرانی اصل در در دست داشته باشید. و این دقیقا همان لحظه ای است که ریشه زعفران وارد بازی می شود. ریشه زعفران، اصلِ اصل است و تقلبی در آن نیست، چون اصلا قیمت خاصی ندارد که نیاز به تقلب در آن باشد. درادامه، ریشه را بیشتر برای شما توضیح می دهیم.

در قدم اول باید با دخترپیچ اشنا شویم

زعفران از گل زعفران به دست می اید. هر گل زعفران ۳شاخه زعفران دارد که آن را با دست برداشت می کنند. برخلاف تصور عموم مردم، زعفران اولیه ای که کشاورز برداشت می کند (زعفران دخترپیچ) تماما قرمز نیست!! بلکه قرمزی آن به یک ریشه سفید متمایل به زردی متصل است. این نوع از زعفران، بسیار مطمئن و اصیل است. چون که شما زعفرانی را دارید می بینید که ریشه دارد، پس کاملا اصل است. مشکلات و تقلبهای زعفران از جایی شروع می شود که قرمزی زعفران از ریشه جدا می شود. 

پس اگر شما زعفران دخترپیچی را خریداری کنید، به این معنی است که شما ۲ نوع محصول دارید، هم سرگل (قرمزی زعفران) و هم ریشه یا سفیدی زعفران. بنابراین می توانید هر نیازی درباره زعفران را پوشش دهید. شما می توانید قسمتهای قرمز را از سفید جدا کرده، اولی را برای اشپزی و دومی را برای ریختن در چایی یا دمنوش های دیگر استفاده کنید. 

دلیل قیمت پایین تر این زعفران از زعفران سرگل (زعفرانی که تنها شامل قسمتهای قرمز رنگ زعفران می شود) پایین بودن کیفیت آن نیست بلکه قاطی بودن با ریشه آنست.

زعفران دخترپیچ
زعفران دخترپیچ

ریشه زعفران چگونه به دست می اید

زمانی که زعفران دخترپیچ تهیه شد، طی فرایندی قسمت های قرمز آن از قسمتهای سفید ان جدا می شود. قسمتهای قرمز رنگ را سرگل زعفران می گویند و معمولا همان زعفرانی است که در بازار و مغازه شهر های مختلف هم می توان تهیه کرد. ولی قسمت های سفید رنگ زعفران که به عنوان ریشه شناخته می شود، معمولا در مغازه و فروشگاه ها پیدا نمی شود.

ریشه زعفران بسیار معتبر است و قیمت بسیار پایین تری نسبت به انواع دیگر زعفران دارد. دلیل این موضوع هم انست که بر خلاف سرگل یا قرمزی زعفران، ریشه  قدرت رنگدهی بسیار پایینی دارد. چون رنگدهی زعفران در قسمت سر گل انست ولی عطر و بوی زعفران در ریشه آن وجود دارد. بنابراین ریشه زعفران عطر و بوی فوق العاده ای دارد.

دلیل عطر و بوی بالای ریشه زعفران، رطوبتی است که در درون خود دارد. این رطوبت باعث می شود که عطر و بوی زعفران راحت تر پخش شود. 

ریشه از لحاظ خواص زعفران، چیزی کم از سرگل یا قسمتهای قرمز زعفران ندارد. خواص زعفران در کل آن به صورت یکسان پخش شده و ریشه به اندازه سرگل خاصیت دارد.

"<yoastmark

قیمت ریشه زعفران

همانطور که گفتیم ریشه زعفران ارزانترین نوع زعفران است که در بازار شهرهای بزرگ به سختی پیدا می شود. ما این امکان را داریم تا ریشه زعفران را از کشاورزهای تربت حیدریه به صورت مستقیم به دست شما برسانیم. قیمت زعفران روز به روز تغییر می کند ولی انتظار می رود که قیمت هر مثقال زعفران ریشه بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان نوسان داشته باشد.

نتیجه گیری

اگر قصد شما از مصرف زعفران، استفاده از خواص دارویی و درمانی زعفران است و یا اگر بیشتر از اینکه به دنبال رنگدهی زعفران باشید به دنبال عطر و بوی آن هستید تا مثلا در چایی و یا دمنوشهای خودتان از ان استفاده کنید، می توانید از ریشه زعفران استفاده کنید.

در سایت زرشان این امکان هست تا در قسمت خرید زعفران سایت، با کشاورزهای زعفرانی که در شهر تربت حیدریه خراسان رضوی کشاورزی می کنند، اشنا شوید و در صورت تمایل از محصولات زعفرانی آنها خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping