کاشت زعفران

کاشت زعفران

زعفران ادویه ای است که ارزش آن بیشتر از وزنش است. در نگاه اول به زعفران و قیمت نسبتا بالای آن، به این فکر میفتیم که آیا امکانش هست که زعفران را تولید کنیم؟ بله. شما می توانید زعفران را حتی در خانه و حتی در گلدان نیز بکارید و از زیبایی ان استفاده کنید و یا اینکه برای مصرف شخصی خودتان استفاده کنید. برای این کار نیاز است تا اطلاعاتی درباره زمان گلدهی زعفران و یا برداشت گل زعفران و چیزهای دیگر بدانید. ما در این قسمت هر انچه که برای کاشت زعفران و طریقه کاشت پیاز زعفران در منزل نیاز است را توضیح می دهیم.

زعفران از ارزشمندترین ادویه های دنیاست. عده ای معتقدند که قیمت بالای زعفران،‌ بیشتر به دلیل خواص فوق العاده زعفران است نه روش کشت آن. هر یک گرم  زعفران، ۷ میلی گرم ترکیبی ضد سرطان به نام پیکروکروسین دارد که در صنعت دارویی هر میلی گرم آن ۳۰۰ دلار ارزش دارد و به همین دلیل است که ارزش زعفران بالاست.

این ارزش و قیمت بالای زعفران باعث می شود تا به این فکر بیفتیم که ای کاش می شد زعفران را تولید کرد و از این طریق سودی کسب کرد. معمولا وقتی درباره کاشت زعفران صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن می رسد تصویری است از یک زمین پهناور و عده ای که زیر نور مستقیم افتاب در حال کار و زحمت کشی اند. این تصویر ذهنی شما اصلا غلط نیست ولی در عصر حاضر روشها و راههایی هم وجود دارد تا شما بتوانید این ادویه ارزشمند را در گلخانه و یا حتی در منزل خودتان هم کاشته و از فواید آن استفاده کنید. 

شما می توانید زعفران را در گلدان خانه بکارید و از زیبایی آن لذت ببرید. شما می توانید با کاشت آن در باغچه خانه، قسمتی و یا حتی کل مصرف سالیانه زعفرانتان را از این طریق براورده کنید. و اگر زمین و یا گلخانه ای داشته باشید می توانید از این طریق سود هم کسب کنید و این اصلا چیز بعیدی نیست! . ما در این مطلب، طریقه کاشت پیاز زعفران در منزل را قدم به قدم به کمک تصویر به شما اموزش می دهیم.

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران

زمان گلدهی زعفران و بهترین زمان کاشت پیاز زعفران از سوالات متداول مردم است. بهترین زمان کاشت زعفران، اواخر خرداد تا اواسط تیر است. ولی در مناطقی که اب و هوای مناسبی برای زعفران دارند (مانند خراسان) ، می توان در اواسط شهریور هم این کار را انجام داد. اما در اوایل شهریور و اوایل تیر کاشت زعفران را انجام ندهید زیرا بسیار هوا گرم است و برای زعفران مناسب نیست. برداشت گل زعفران از اواسط مهر انجام می شود.

کاشت زعفران در منزل یا گلخانه

زعفران، از پیاز زعفران به دست می اید. پیاز زعفران در فصل پاییز گل زعفران می دهد. هر پیاز زعفران یک گل زعفران می دهد  و هر گل زعفران، سه شاخه زعفران دارد. شما برای کاشت زعفران به پیاز زعفران نیاز دارید  که وزن هر کدام از آنها  باید حداقل ۵ گرم باشد. (اگر مایل باشید می توانید از پیاز زعفران کشاورز های ما استفاده کنید.) 

کاشت زعفران

طریقه کاشت پیاز زعفران در منزل

پس از انکه پیاز زعفران را تهیه کردید، باید پیازهای زعفران را در داخل خاک بکاریم. بنابراین چیزهای که نیاز داریم هبارتست از: ۱- جعبه هایی مانند جعبه های پلاستیکی میوه که در میوه فروشی ها به راحتی پیدا می شود (عکس جعبه نمونه را می توانید در عکس زیر مشاهده کنید.) ۲-خاک باغچه و خاک گلدان ۳-پارچه ضد علف هرز(weed) که برای تهیه آن باید به مغازه فروش لوازم کشاورزی و یا باغبانی سر بزنید.

زمانی که تمام لوازم مورد نیاز تهیه شد. مطابق شکل تمام اطراف جعبه را با پارچه هایی که تهیه کردید بپوشانید و چسب بزنید تا بر سر جای خودش محکم بماند. همانطور که در عکس زیر می بینید، پارچه مخصوص از یک سمت جعبه وارد شده و از قسمت دیگر جعبه بیرون امده به طوری که از اطراف جعبه به سمت داخل راهی نیست.

کاشت زعفران ۲

جعبه مورد نظر ما نهایتا مطابق شکل تصویر زیر خواهد بود که از اطراف راهی به داخل نداشته و تمام قسمت های بالایی آن با چسب محکم شده است.

کاشت زعفران۳

در مرحله بعد، اول ۱۲.۵ سانت خاک باغچه را داخل جعبه ای که درست کردیم می ریزیم. و بعد از آن پیازهای زعفران را مطابق تصویر زیر با فاصله ۶.۵ سانت از یکدیگر درون خاک بکارید به صورتی که سر پیازها رو به بالا باشد.

کاشت زعفران۴

در این مرحله دوباره به اندازه ۵ تا ۷ سانت خاک باغچه به جعبه اضافه کنید. و نهایتا بر روی جعبه مقداری خاک مقوی یا خاک گلدان اضافه کنید. مواد مغذی این خاک به مرور زمان وارد خاک باغچه شده و به رشد زعفران کمک می کند. و همچنین  باعث جلوگیری از رشد علف هرز می شود.

بلافاصله پس از تمام شدن این کار ، باید به  تمام سطح جعبه اب بدهید که بسیار به رشد زعفران کمک کننده است زیرا باعث می شود که پیاز زعفران از خواب بیدار شود. و بعد از ان باید هر ۱۵ روز یکبار به آن بدهید. لطفا دقت کنید که در محیط های خشک و نیمه خشک نباید زیاد به زعفران اب دهید.

نکته: زعفران بیشتر به خاک شنی نیاز دارد و در خاک رسی رشد نخواهد کرد. و وزن هر پیاز زعفرانی که در خاک کاشته اید باید حداقل ۵ گرم باشد.

این روش کاشت زعفران، برای باغچه خانه و یا گلخانه مناسب است. زیرا این جعبه ها کمک می کنند تا از افات جلوگیری شود و محیطی که پیاز زعفران در آن رشد می کند، کاملا تحت کنترل باشد.

زمان گلدهی زعفران و برداشت گل زعفران

پیاز زعفران از اواسط مهر شروع به گل دادن می کند. هر گل زعفران ۳ شاخه زعفران دارد. زمانی که رویش گل های زعفران کامل انجام شد، دیگر وقت برداشت گل زعفران از زمین و خارج کردن شاخه های زعفران از گل آنست. طبیعتا این مرحله جزو شیرین ترین مرحله هاست. شما به راحتی گل را بر می دارید و زعفران را از گلبرگ ها را جدا می کنید. گلبرگ های زعفران خواص مشابه زعفران دارد و در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا استفاده می شود. پس توصیه ما اینست که گلبرگ های زعفران را دور نیندازید و از آنها در دمنوش های خودتان استفاده کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping