تاجران زعفران

نظر تاجران زعفران درباره صادرات

زمانی که صحبت از صادرات زعفران می شود، احتمالا اسم های مختلفی به اسم شما برسد مثل اسدالله عسگراولادی، فرهاد سحرخیز (مدیر زعفران سحرخیز) یا علی شریعتی (موسس نوین زعفران) از جمله این نام ها هستند که چکیده صحبت های آنها می تواند برای کسانی که می خواهند در صادرات زعفران ایران نقشی داشته باشند، مفید است.

علی شریعتی؛ موسس نوین زعفران

آقای شریعتی در سال ۷۱ کار خودش را با زعفران شروع کرد و الان صاحب شرکت های ثبت شده در ایران، اروپا و آمریکا هست. آقای شریعتی همیشه بر بازارسازی برای زعفران ایرانی تاکید داشته و در این راستا هم سعی کرده تا با همکاری دانشگاه های مختلف دنیا، خواص زعفران را به گوش آنها برساند تا افراد بیشتری به سمت زعفران کشیده شوند.

نظر تاجران معروف زعفران درباره صادرات
نظر تاجران معروف زعفران درباره صادرات

ایشان اعتقاد دارند که زعفران کالایی سنتی است و در دهه ۷۰ نیاز به تغییر و تحول احساس می شد، به همین دلیل با تاسیس شرکت نوین زعفران سعی کردند تا با تغییر و تحول در صادرات زعفران، محصولی متفاوت با گذشته را به نام ایران به کشورهای مختلف عرضه کنند.

جالب است بدانید که ایشان توضیح می دهد که برای شروع کار خود مجبور به ارزان فروشی به کشورهای امارات و اسپانیا بود ولی در ادامه  به قول خودشان دیگر تامین کننده آنها نشدند و راه رقابت را انتخاب کردند. در حال حاضر نوین زعفران در کشورهای مختلف حتی بازار اسپانیا فعالیت دارد و رقیب سرسختی برای اسپانیایی ها به حساب می آید.

مصاحبه کامل آقای شریعتی را می توانید در این قسمت بخوانید.

اسدالله عسگر اولادی؛ سلطان زیره و پسته

نظر تاجران معروف زعفران درباره صادرات
نظر تاجران معروف زعفران درباره صادرات

خیلی ها احتمالا اسدالله عسگر اولادی را می شناسند. پیرمرد میلیاردری که از صفر شروع کرد و در ادامه کمک های بزرگی به تجارت و صادرات محصولات ایرانی کرد به طوری که به قول خودش امکان نداشت روزی بورس نیویورک، قیمت زیره شرکتش را اعلام نکند. شهرت ایشان بیشتر به خاطر زیره، پسته و کشمش بود.

اولین تجارتش بر می گردد به یه کیسه کنجد! او یک کیسه کنجد را از بازار به قیمت ۵۳ تومان خرید و آن را با قیمت ۷۳ تومان به نانوایی محله فروخت.  او اصول معروفی دارد که همیشه سعی می کرد تا در تجارتش آنها را رعایت کند.

یکى از اصولش این بود که هرگز بیشتر از یک هفتم تنخواهش را به کسی نسیه نمی داد تا اگر پولش را بردند، بقیه پولش را داشته باشد. اصل بعدى اش این بود که نهایتا اندازه نصف دارایی اش نسیه می خرید. او می گفت که از بانک‌ها وام نمی گیرم. اگر داشت مى‌خرید و اگر نداشت خرید نمی کرد. او پایبندی به شریکش را اصل مهم دیگری در تجارتش می دانست. آقای شمس ۵۰ سال شریک او بود

اقای عسگر اولادی که در سال ۱۳۹۸ از دنیا رفتند، رمز موفقیت خود را همان ۳جمله ای می داند که پای مجسمه راکفلر در نیویورک نوشته شده است

زودتر از دیگران مطلع شدم، زودتر از دیگران تصمیم گرفتم و وقتى تصمیم گرفتم چشمم را بستم و عمل کردم. این 3 جمله اثر زیادى روى من گذاشت. سعى کردم در تجارتم به این 3 جمله متعهد باشم. اینها در تجارت خیلى مهم است.

این نوشته ها از کتاب خاطرات او گردآوری شده است. در این قسمت می توانید مفصل تر درباره خاطرات او بخوانید که از نظر ما برای هر کسی که قصد دارد صادرات انجام دهد، مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping