بهترین نوع زعفران برای صادرات

بهترین نوع زعفران برای صادرات

بهترین نوع زعفران برای صادرات چه زعفرانی است؟ بهترین زعفران صادراتی ایران چه زعفرانی است و قیمت این زعفران صادراتی چقدر است؟ این سوالها یکی از مهم ترین سوالاتی است که بدون دانستن جواب آنها اصلا نباید زعفرانی صادر کرد. متاسفانه خیلی از افراد که قصد صادرات زعفران را دارند، دست به این کار می زنند بدون اینکه درباره انواع زعفران صادراتی و زعفرانی که مورد پسند کشور مقصد است، اطلاعی داشته باشند. کشورها بنابر نحوه مصرف زعفران، دسته بندی های مختلفی دارند. ما در این قسمت می خواهیم درباره زعفران صادراتی و اینکه چه زعفرانی برای صادرات بهتر است، صحبت کنیم.

وضعیت ارز این روزهای کشور ما، خیلی از ایرانی ها را به آن سمت برده که اگر می توانند محصولی را صادر کنند تا بتوانند درآمد دلاری داشته باشند. ایران از یک طرف همیشه به زعفرانش معروف بوده. از طرف دیگر، زعفران ادویه ای است که مقدار کمی از آن، هم جابجایی راحتی دارد و هم اینکه ارزش پولی بالایی دارد، پس چه چیزی بهتر از صادرات زعفران؟ البته خیلی مهم است که چیزی که صادر می کنید، زعفران اصل باشد. در قسمت تشخیص زعفران اصل از تقلبی، روش هایی برای تشخیص زعفران واقعی معرفی شده است.

ما در قسمت های مختلف وبلاگ زرشان درباره قیمت زعفران در کشورهای مختلف صحبت کرده ایم و حالا می خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که اصلا بهترین نوع زعفران برای صادرات کدام زعفران است. پس بهتر است اول با توضیح انواع زعفران شروع کنیم و در ادامه از بهترین نوع زعفران برای صادرات، پرده برداری کنیم.

برای شناخت بهترین نوع زعفران برای صادرات، باید انواع زعفران را شناخت

همانطوری که می دانید، کشاورزهای زعفران اول گل زعفران را از زمینشان می چینند. هر گل زعفران، ۳شاخه زعفران دارد. درکنار خواص زعفران یکی از دلایلی که قیمت زعفران، بالاست، همین سخت جمع شدن زعفران است. یعنی چه؟ یعنی اینکه برای به دست آوردن یک کیلو زعفران خشک باید حداقل ۹۰ کیلو گل زعفران برداشت کرد و زعفران هایش را جدا کرد، تا نهایتا یک کیلو زعفران خشک، دست کشاورز را بگیرد. اگر مقدار گلهای زعفران کشاورز کم باشد، معمولا خودش و خانواده اش سعی می کنند تا این گل ها را پاک کنند(زعفران را از گل ها جدا کنند). اما اگر تعداد این گل ها زیاد باشد، کشاورزها، گل های زمینشان را به دست خانم هایی می دهند که به آنها گل پاک کن می گویند.

نقش گل پاک کن زعفران

گل پاک کن ها در مقابل کاری که انجام می دهند، از کشاورز پول می گیرند. هر شاخه زعفرانی که در گل وجود دارد به خودی خود، ریشه زرد رنگی دارد که به قرمزی آن متصل است. کشاورز باید به گل پاک کن بگوید که چگونه زعفرانش را پاک کند. تمام ریشه را حذف کند یا اصلا به ریشه دست نزند. اگر ریشه زعفران حذف نشود، زعفران دخترپیچ به دست می آید.

این زعفران برای مصرف خانواده فوق العاده هستند. چون اولا ریشه موجود در آنها، نشان می دهد که این زعفران، اصلِ اصل است و دوما اینکه قیمت آن در مقایسه با انواع دیگر زعفران بسیار پایین تر است.

زعفران دخترپیچ

نوع دوم: زعفران پوشال

ریشه زعفران، خواص فوق العاده ای دارد ولی برای صادرات، زیاد قابل قبول خارجی ها نیست. برای همین معمولا در زعفران ها سعی می کنند تا ریشه را حذف کنند یا اصطلاحا زعفران را سرگل کنند. زعفران سرگل، زعفرانی است که فقط قسمت های قرمز زعفران را دارد و دیگر خبری از وجود ریشه نیست. اما امکان دارد در حین سرگل کردن زعفران و جدا کردن کامل ریشه، ریشه زعفران مثل یک دم سفید باقی بماند. این زعفران را زعفران پوشال می گویند.

این زعفران هم زعفران معتبری است چون که قسمتی از ریشه دیده می شود. اگر در زعفرانی ریشه دیدید، می توانید مطمئن شوید که زعفرن اصلی در دستانتان است. اکثر تقلب های زعفرانی از موقعی شروع می شوند که ریشه حذف شده باشد.

نوع سوم:زعفران سرگل

زعفران سرگل، همانطور که گفتیم فقط شامل قسمتهای قرمز آنست و دیگر ریشه ای وجود ندارد. این زعفران، همان زعفرانی است که معمولا در کوچه و بازار خریداری می شود. مردم معمولا فقط این مدل زعفران را به اسم زعفران می شناسند. زعفران سرگل رنگدهی بالایی دارد و بیشتر از بقیه زعفرانها استفاده می شود.

زعفران سرگل

بهترین نوع زعفران برای صادرات؛ زعفران سوپرنگین یا نگین صادراتی

بالاخره رسیدیم به اصل ماجرا. زعفرانهایی که تا به اینجا درباره آنها صحبت کردیم، همگی شان زعفران های خوبی هستند ولی بهترین نوع زعفران برای صادرات، همین زعفران سوپرنگین یا نگین صادراتی است.

کلا زعفران نگین، زعفرانی است که خوش قد وقامت و بلند باشد. یعنی سفیدی جدا شده باشد و طول هر زعفران، در بلندترین حالت خودش باشد. اما چه چیزی باعث می شود تا زعفران نگینی را صادراتی بگوییم؟

اگر در عکس بالا دقت کنید، می بینید که قسمت بالای هر شاخه زعفران، درشت تر و پهن تر است. این قسمت پهن، خیلی بر روی رنگدهی زعفران تاثیر می گذارد. هر زعفرانی که قسمت بالایش پهن تر و درشت تر باشد، زعفران بهتری برای صادرات است. هر زعفرانی نمی تواند سرقلم پهن و درشتی داشته باشد، هر کشاورزی هم نمی تواند زعفران سوپرنگین برداشت کند. زعفران سوپر نگین، کشاورزی را می خواهد که به زمینش رسیده باشد و دغدقه کار و پیشرفت کشاورزی اش را داشته باشد.

negin saffron

درشت بودن سرقلم زعفران، یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که تعیین می کند آیا این زعفران بهترین نوع زعفران برای صادرات است یا نه. فاکتورهای دیگری باید بررسی شود تا نهایتا بتوان زعفرانی را واقعا صادراتی دانست. رنگ زعفران یکی دیگر از همین فاکتورهاست. با استفاده از مطالب قسمت تشخیص کیفیت زعفران، می توانید با معیارهای دیگر، بیشتر آشنا شوید.

فرای تمام این معیارها، خوب است که اگر می خواهید زعفرانی را صادر کنید، آن را به شرط آزمایش بردارید. طبیعتا آزمایش زعفران هزینه بر است و جواب آن مدتی طول می کشد تا آماده شود. در منطقه ما (تربت حیدریه) به دلیل تولید بالای زعفران کشاورزهای تربت، آزمایشگاه هایی وجود دارند که زعفران را کاملا آزمایش می کنند و نهایتا مشخص می کنند که عیار و قدرت رنگ دهی آن زعفران چقدر است.

شما می توانید تمام این سوالات خودتان را از طریق شماره ما که در صفحه تماس با ما گذاشته شده، با ما تماس بگیرید. ما سعی می کنیم تا تمام سوالات شما درباره زعفران و کیفیت زعفران کشاورزهای تربت حیدریه را جواب دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping