negin saffron

زعفران چیست؟

قدمت زعفران در فرهنگ ایرانی، باعث شده است تا ایرانیان به شناخت نسبی، نسبت به این ادویه ارزشمند دست پیدا کنند. اما ایا شده تا حالا جدی به این قضیه فکر کنید که اصلا زعفران چیست . همیشه حقایقی درباره این ادویه فوق العاده وجود دارد که می تواند باعث جلب توجه و به دست اوردن اطلاعات بیشتر برای شما شود. بنابراین تصمیم گرفتیم که در این قسمت، درباره سوالات متداول شما درباره زعفران مانند، طعم زعفران از چیست، دلیل بوی زعفران چیست، بهترین زعفران ایران مال کجاست و … صحبت کنیم. 

زعفران چیست؟ و چگونه به دست می آید؟

زعفران در اصل ادویه محسوب می شود. که از پاک کردن گل زعفران به دست می آید. و گل زعفران از رشد پیاز زعفران در خاک به وجود می اید. یعنی باید پیاز زعفران را در داخل خاک کاشت، به آن رسیدگی کرد تا نهایتا این پیاز زعفران تبدیل به گل زعفران شود. همانطور که در عکس زیر می بینید، هر گل زعفران ۳شاخه زعفران دارد که بعد از چیدن گل زعفران از زمین، زعفران ها را از گلبرگ های گل زعفران جدا می کنند.

جالب است بدانید که یک زمین به بزرگی زمین فوتبال، فقط چیزی در حدود نیم کیلو زعفران خشک می دهد!

گل زعفران
گل زعفران

تاریخچه زعفران

نام اولیه این ادویه ارزشمند در پارسی کهن، زرپران بوده (یعنی گلی که پرهایش مانند طلاست). کلمه زعفران، عربی شده زرپران است. تاریخچه زعفران به جنوب غربی اسیا و ایران بر می گردد. وبعد از آن در یونان کشف شد. زعفران همیشه جزو گرانترین ادویه های تاریخ بوده.

چرا زعفران قرمز است؟

قرمز بودن رنگ زعفران، به دلیل وجود دو انتی اکسیدان معروف، کروکین و کروکتین در ترکیب آن است. این انتی اکسیدانها، می توانند از حمله ناگهانی به سلولهای مغز، محافظت کنند و التهابات را کاهش دهند. بخشی از خاصیت ضدافسردگی زعفران، به دلیل وجود این انتی اکسیدانهاست.

negin saffron
زعفران سرگل

دلیل بوی زعفران

بوی زعفران جزو مست کننده ترین بوهاست. زعفران در کنار طعم تلخش  بوی شیرینی دارد که حتی بو کردن روزانه آن به مدت ۲۰ دقیقه می تواند استرس و اضطراب را کم کند. تا حالا شده به این موضوع فکر بکنید که دلیل بوی شیرین زعفران چیست ؟

عطر و وبوی شیرین و فوق العاده زعفران، به دلیل وجود انتی اکسیدانی به نام ‘ سافرانال ‘ در ترکیبش است. این انتی اکسیدان فواید زیادی دارد که از بین آنها می توان به تقویت حافظه و قدرت یادگیری اشاره کرد.

طعم زعفران از چیست

زعفران ادویه ای متناقض است. از چه نظر؟ از این نظر که دارای طعمی تلخ و بویی شیرین است. طعم زعفران اصل به حدی تلخ است که می تواند مزه دهان شما را عوض کند. همین طعم تلخ زعفران کمک می کند تا بتوانیم زعفران اصل از تقلبی را تشخیص دهیم. یکی از تقلبات زعفران آنست که به زعفران، مواد افزودنی مانند نمک، عسل و یا حتی نوشابه اضافه می کنند تا زعفران سنگین تر شود. ولی شما  به راحتی می توانید چند شاخه از زعفران را مزه کنید تا ببینید که زعفران تلخ است. اگر مزه شوری و یا شیرینی احساس کردید، به این معناست که تقلبی در زعفران انجام شده. برای اطلاعات بیشتر درباره زعفران اصل از تقلبی و روش تشخیص آن، مطلب  روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی را بخوانید. 

برگردیم سر اصل مطلب، علت تلخی طعم زعفران از چیست؟ علت این طعم تلخ، وجود ترکیبی به نام پيكروكروسين در زعفران می باشد که اتفاقا ترکیبی ضد سرطان به حساب می اید. در هر یک گرم زعفران، تقریبا ۷ میلی گرم پیکروکروسین وجود دارد که ارزش آن به تنهایی ۳۰۰ دلار است!!

زعفران چه خواصی دارد؟

درباره خواص و فواید زعفران، در مقاله ی خواص زعفران، به صورت کامل صحبت کردیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

بهترین زعفران برای کجاست

این سوال، جزو سوالات چالش برانگیز است که البته ما در قسمت بهترین زعفران برای کجاست به صورت مفصل در این رابطه صحبت کرده ایم. ولی خوب طبیعتا پاسخ ما، زعفران روستاهای اطراف تربت حیدریه است (تربت حیدریه، شهری واقع در ۱۶۰ کیلومتری مشهد است) . اما در هر محصولی، شهری برند است. برای مثال، گلاب را برای شهر کاشان می دانند. درحالیکه شاید شهردیگری، گلاب بهتری را تولید می کند. 

در رابطه با زعفران نیز به همین صورت است. زعفران قائنات در کشور ما معروف و برند است و اکثر مردم، زعفران را با نام قائنات می شناسند. اما باید توجه کنید که تربت حیدریه، به دلیل مرغوب بودن خاک و زمین های کشاورزیش، توانسته بیشترین تولید زعفران در ایران و جهان را داشته باشد. و اگر قرار باشد که فقط، زعفران یک بخش را در پاسخ به سوال ‘بهترین زعفران ایران مال کجاست’  انتخاب کنیم، انتخاب ما زعفران ابرود تربت حیدریه خواهد بود که در سایت ما می توانید با بعضی از کشاورزهایشان اشنا شوید.

زعفران ابرود
زعفران ابرود

انواع زعفران چیست

زعفران در بازار تربت حیدریه هفت تا هشت نوع متفاوت دارد که بعضی از آنها بسیار به یکدیگر شباهت دارند و در بخش قیمت زعفران تربت حیدریه می توانید قیمت آنها را هر روز بررسی کنید. ولی به صورت کلی ما زعفران را به چهار قسمت تقسیم بندی کرده ایم که شامل: زعفران نگین صادراتی، زعفران سرگل، زعفران دخترپیچ و زعفران ریشه می شود که می توانید توضیحات کامل درباره انواع زعفران را در بخش انواع زعفران، بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping